Ministr zemědělství Marian Jurečka pošle mlékařům další peníze na zvládnutí krize. Ministerstvo zemědělství vypsalo dva nové dotační programy - 400 milionů korun dostanou zpracovatelé a producenti mléka s vysokou kvalitou a dalších 450 milionů poputuje na zlepšení životních podmínek krav.

"Zlepšení životních podmínek v chovu dojnic je určeno na chlazení stájí v létě, na temperování vody k napájení v zimě, na častější ošetřování paznehtů nebo na diagnostiku zánětu vemene dojnic," přibližuje Marian Jurečka. Zlepšení životních podmínek krav má pomoci i k dosažení kvalitnějšího mléka. 

 "Je v zájmu chovatele, aby se jeho zvířata cítila dobře a nebyla stresovaná, protože i díky tomu lépe dojí," říká předseda Zemědělského svazu Martin Pýcha. V moderně vybavených kravínech je už dnes standardem, že krávy mají například drbátka, kartáče, které si zvířata umí spustit. Chovatelé se také snaží, aby dobytek neobtěžoval hmyz. 

"Podle našeho názoru je nejefektivnějším zlepšením životních podmínek, aby zvíře mělo možnost být co nejvíce na pastvě. Nebo aby nemuselo žít v přeplněných kravínech," podotýká Josef Stehlík, předseda Asociace soukromého zemědělství a zástupce drobnějších rodinných farem.