Domlouvání obchodů s Čínou, to zdaleka není jenom exministr obrany Jaroslav Tvrdík, jak by se mohlo z humbuku kolem něj zdát. Aktivní je také další bývalý vrcholový politik - expremiér a šéf ODS Petr Nečas. I když nemá při svém lobbování takovou záštitu na Pražském hradě u prezidenta Miloše Zemana jako Tvrdík, podařilo se mu několik obchodů dotáhnout.

A to v nečekaném oboru - zdravotnictví. Dohodl spolupráci joint venture mezi českou soukromou společností Delta medical holding a největším čínským státním zdravotním zařízením Tongrentang.

"Na jaře loňského roku jsme začali vyjednávat v Pekingu s vedením firmy o spolupráci v České republice a Evropě. Tato společnost je nejstarší a nejtradičnější značkou v oblasti tradiční čínské medicíny existující nepřetržitě od konce 17. století, a mající dokonce až do zániku čínského císařství v roce 1911 monopol na lékařskou péči o císařský dvůr.

Tongrentang od konce loňského roku působí i v České republice, má zde zřízený joint venture a v Praze i první otevřenou kliniku. Síť klinik chce postupně rozšiřovat, nabízet i tradiční čínská léčiva a současně proniknout i do českého lázeňství," říká Petr Nečas.

Během nynější návštěvy čínského prezidenta pořádá Tongrentang v Praze festival tradiční čínské medicíny, kde si široká veřejnost může přijít vyzkoušet služby a masáže od zkušených čínských terapeutů.

Kliniky Delta Medical Holding patří do skupiny Delta Capital podnikatele Michaela Brody, jenž s Petrem Nečasem spolupracuje už delší dobu po jeho odchodu z politiky. Broda si ho pochvaluje jako vynikajícího lobbistu, zvlášť v Číně, kde pozice "bývalý premiér" má pořád ohromnou váhu a otevírá dveře.

Nečas už dříve řekl, že v Číně vyjednává za Deltu obchody v pěti konkrétních oblastech - kromě zdravotnictví také v lesnictví nebo energetickém využití biomasy. O těchto byznysech však zatím nemůže mluvit.

Michael Broda vysvětluje, že první klinika Delta Medical Holding se teprve rozjíždí - nabízejí čínské masáže, akupunkturu a léčbu, jako jsou byliny a čaje. "Teprve čekáme, jak se to rozjede. Podle toho pak zvážíme expanzi do dalších větších měst a možná otevřeme ještě jednu kliniku v Praze," řekl Broda.

Kliniku v centru hlavního města zatím navštěvují především lidé, kteří mají problémy s pohybovým aparátem, trávením nebo spánkem. Významnou skupinou jsou také čtyřicátnice, které chtějí pomocí čínských metod omládnout.

Privátní klinika spoléhá na samoplátce. Proto na rozdíl od Fakultní nemocnice v Hradci Králové, kde vzniklo centrum čínské medicíny, nevyvolává takové emoce a odpor u lékařské komory, jež příchod alternativní medicíny do Česka usilovně blokuje.

Fakultní nemocnice v Hradci Králové je prvním špitálem, který otevřel centrum tradiční čínské medicíny. Od loňského září čínští lékaři v královéhradeckém centru provádějí akupunkturu a léčí pacienty bylinami.

Všechny nemocné ale zároveň prohlíží i čeští lékaři po západním způsobu.

Čínská vláda už před časem Hradci slíbila, že na pozemcích místní nemocnice do dvou let postaví také kliniku čínské medicíny za 250 milionů korun.

Královéhradecké centrum se ale nelíbí České lékařské komoře. Podle ní v nemocnici léčí pacienty Číňané, kteří nemají od komory potřebné ověření. Navíc se s pacienty nedomluví česky. Podle Prymuly čínští odborníci využívají tlumočníka a povolení nemají od komory, ale od ministerstva zdravotnictví. Právníci komory už se ale obrátili na policii.

Ředitel královéhradecké nemocnice a přednosta čínského centra Roman Prymula označil reakci komory za přehnanou a říká, že za první půlrok si na péči v centru nestěžoval ani jeden pacient. Podle Prymuly mají čínští odborníci úspěchy hlavně u pacientů s nemocemi pohybového aparátu.

"Jsou ale diagnózy, které oni prostě léčit neumí, a snaží se to těm pacientům říci," přiznal Prymula s tím, že sám považuje tradiční čínskou medicínu za doplňkovou léčbu. "Nenahradí západní medicínu. Ale je tu spektrum diagnóz, kde funguje velice dobře," doplnil ředitel nemocnice.