České a čínské vlajky pověšené na Evropské ulici v Praze nepopudily jen řadu aktivistů, ale i firmu Samsung, která si plochy pronajala, aby na nich propagovala svoje telefony.

Aniž by s tím společnost souhlasila, její reklamu v době návštěvy prezidenta Si Ťin-pchinga nahradily na několik dní čínské vlajky. Sloupy, na kterých propagační plochy visí, patří pražskému magistrátu. Ten ale popírá, že by výměnu reklam nařídil.

"Všude visí česko-čínské vlajky. I na 68 plochách, které má v dlouhodobém pronájmu náš klient, a to i přesto, že jsme jménem klienta k převěsu opakovaně nedali souhlas. Plochy jsou totiž na sloupech, které jsou v majetku města, a musely být uvolněny pro vlastní potřeby města," uvedla společnost Starcom Mediavest Group Praha. Přes tu si Samsung reklamní plochy pronajímá.

Podle mluvčí společnosti Martiny Říhové je to velmi nestandardní chování a firma požaduje kompenzaci. "Náhrada už nám byla nabídnuta, nyní řešíme s klientem, jestli jim připadá dostatečná. Ale finance jsou v tuto chvíli bezpředmětné - pro nás je to důležitá kampaň a nejsme klientovi schopni garantovat služby, které si zaplatil," dodala Říhová.

Výši nabídnuté kompenzace nechtěla Říhová komentovat a není jasné ani to, kdo ji bude platit. Pražský magistrát dává od celé záležitosti ruce pryč s tím, že plochy na veřejném osvětlení pronajímá přes prostředníka a konkrétní smluvní vztahy neřeší.

"Hlavní město v žádném případě nikomu nepřikazovalo, aby byly reklamní plochy uvolněny pro potřeby města, jak naznačuje společnost Starcom Mediavest Group Praha. Netušíme, na základě jakého nájemního vztahu pronajímá Starcom Mediavest Group Praha plochy společnosti Samsung, a nebudeme se podílet na zviditelňování jejího klienta," uvedl magistrátní mluvčí Vít Hoffman.

Připustil ale, že město kvůli reklamě na jeho sloupech veřejného osvětlení oslovila čínská ambasáda. "Magistrát s umístěním reklamy souhlasil, nicméně na akci se nijak nepodílí," dodal Hoffman s tím, že podle jeho informací platila vlajky Smíšená česko-čínská komora vzájemné spolupráce, kterou řídí někdejší ministr obrany Jaroslav Tvrdík.

Zavřete si, co chcete

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Nejde o první sporný postup pražského magistrátu v souvislosti s návštěvou čínského prezidenta. Jak upozornil server Neovlivní.cz, primátorka Adriana Krnáčová umožnila policii, aby v době návštěvy uzavřela jakoukoliv ulici v Praze podle svého uvážení.

Běžně se přitom při podobných bezpečnostních akcích povoluje uzavírka konkrétních ulic a občanům se to předem oznamuje.