Není to ruská propaganda, které bychom se měli bát. Podle řečníků, kteří v úterý vystoupili v Poslanecké sněmovně v debatě s názvem Mýty o Rusku, pořádané Institutem slovanských strategických studií, představují pro společnost hrozbu bludy šířené západními mocnostmi.

"Je potřeba přepsat historii od dvacátého století až po současnost. Celá moderní historie je tvořená prozápadní propagandou," řekl na úvod předseda SPD Tomio Okamura.

Ve své řeči představil vlastní interpretaci historického dění za posledních více než sto let. Tomu podle něj udávaly tempo hlavně po bohatství a moci toužící západní země, které bezdůvodně intervenovaly ve východních a blízkovýchodních státech.

"Podle západní propagandy také náš známý spisovatel Jaroslav Hašek během bojů za Rusko jedl děti. Po návratu do Česka se tomu jenom smál a rozdával v žertu recepty na pečené dětské nožičky," dokazoval nesmyslnost západní interpretace dějin Okamura.

Podle něj se lépe manipuluje s lidmi, kteří mají jen ty informace, jež stát chce. Aby se zabránilo dalšímu klamání "mainstreamovou propagandou ovládaných médií", navrhl vyšší kontrolu informačních zdrojů.

Podle vojenského analytika a bývalého spolupracovníka Vojenské kontrarozvědky, která byla součástí StB, Martina Kollera se Ruska nemusíme bát ani po vojenské stránce. "Co by Rusko získalo válkou v Evropě? Nic, pro Moskvu je důležitější s EU spolupracovat ekonomicky," odpověděl si na vlastní otázku Koller.

Bývalý příslušník SNB, resp. StB si myslí, že Češi by si v ruském područí rozhodně nemohli stěžovat. "Rusko je dnes kapitalističtější země, než je naše republika. A navíc je to země, kde je pořádek. Proto tam Rusové rádi žijí a jsou ochotni pokládat životy za svou zem," myslí si Koller.

Putina mají rádi i na Krymu. Mezi 85 a 90 procenty tamějších obyvatel je nadšeno, že jsou znovu pod vládou Moskvy, tvrdí Koller. Odkud informace čerpá, neupřesnil ani po přímé otázce HN.

Dalšími účastníky panelu byli například další spolupracovník StB profesor Oskar Krejčí nebo politolog Zdeněk Zbořil.

Tajemný institut

Mottem samotného institutu je "Posílení role slovanské vzájemnosti v geopolitickém prostoru slovanských zemí". Více však o institutu zjistit nejde, jeho stanovy obsahující informace o fungování vnitřní struktury jsou v současné době na internetových stránkách nedostupné.

"Naše stanovy jsme se rozhodli přepracovat a jejich novou verzi jsme poslali k soudu," řekla HN ředitelka proruského think-tanku Radmila Zemanová Kopecká.

Server Neovlivní.cz klasifikoval institut jako "web namířený proti Západu, především USA, a naopak podporující Rusko a Vladimira Putina". Organizace na své ruské mutaci publikovala texty s názvem "Zeman dal Obamovi ultimátum" nebo "USA jsou zločinci a pro svět je těžké jim vzdorovat". 

Účastníci se na konferenci registrovali na e-mailu serveru Yandex, což je ruský internetový poskytovatel, který má v zemi asi 60procentní podíl.