Vláda podpořila návrh nového zákona o státním zastupitelství. Dohled nad nově zřízeným protikorupčním speciálem, který chyběl ČSSD a lidovcům, by podle kompromisního návrhu předloženého ministrem spravedlnosti Robertem Pelikánem (ANO) mělo vykonávat v omezeném rozsahu Nejvyšší státní zastupitelství, které by do dvou měsíců od návrhu na podání obžaloby mohlo speciálu navrhnout například doplnění dokazování. TOP 09 kritizuje, že Pelikán o zákonu nejednal s opozicí.

Na minulé schůzi vlády Pelikán mezi ministry podporu pro navrhovanou podobu speciálu, který má stíhat korupci a hospodářské a majetkové trestné činy se škodou nad 250 milionů korun, nenašel. Nová verze ale uspěla. "Kompromisní varianta ZSZ prošla poměrem 11:0:4," napsal Pelikán po hlasování na Twitteru. Před jednáním uvedl, že pokud by kompromis neprošel, přikláněl by se k úplnému stažení návrhu.

Doplněný vnější dohled nemá podle Pelikána daleko ke kontrole věci. Po skončení dokazování by trestní spis putoval na Nejvyšší státní zastupitelství, které by mělo dva měsíce k provedení dohledu. V té době by nebylo možné postoupit kauzu dále k soudu. Nejvyšší státní zastupitelství by ovšem nesmělo speciálu vydat negativní pokyn v tom smyslu, že má věc zastavit a nepodávat obžalobu.

Pelikán nedávno uvedl, že největší boj o podobu zákona očekává v parlamentu, ve čtvrtek však řekl, že nemůže připustit rozsáhlé změny. "Bude to určitě boj. Já už jsem v mnoha místech téměř přečerpal svoje hranice ústupků a už mi tam toho opravdu moc nezbývá," řekl během jednání vlády novinářům. Jeho resort označuje návrh za stěžejní krok k naplnění závazků vládní koalice a zásadní posun v reformě justice.

Poslanec ODS Marek Benda v prohlášení uvedl, že pokud Pelikán nepřipouští přepracování předpisu, preferuje jeho neschválení. Ve stávající podobě podle něj skrývá příliš korupčního potenciálu a hrozby manipulace s trestním řízením.

"Bez definice pojetí obhajoby a obžaloby v novém trestním řádu nemá smysl tvořit novou zbytečnou strukturu jednoho orgánu státní moci. A pseudodohled Nejvyššího státního zastupitelství nad speciálem je smutný vtip, který jen zdrží trestní řízení," uvedl.

Návrh, který už několik let vzniká na ministerstvu spravedlnosti má také posílit postavení i odpovědnost státních zástupců a zrušit obě vrchní státní zastupitelství. U vedoucích státních zástupců zákon stanoví funkční období, povinná výběrová řízení a odvolatelnost pouze v kárném řízení. Další novinkou je například pravidelné hodnocení státního zástupce s možností jeho přeložení, pokud bude hodnocení opakovaně negativní.

K návrhu měla řadu připomínek krajská státní zastupitelství, výhrady vznesla i Unie obhájců ČR. Kritici mimo jiné tvrdí, že s úpravou by se mělo počkat na připravovaný nový trestní řád. Legislativní rada vlády nakonec zákon doporučila ke schválení, vadil jí ale právě chybějící dohled nad protikorupčním speciálem.

Poslanci Martinu Plíškovi (TOP 09) vadí, že nedošlo k jednání o návrhu s opozicí. "S návrhem nesouhlasím. Podle mého názoru tento zákon nelze přijímat při absenci nové úpravy trestního řádu a bez organizačních změn v soudní soustavě," uvedl. Část o speciálu je podle něj nedostatečná a protiústavní.

Speciální protikorupční státní zastupitelství by mělo začít fungovat od ledna 2017. Na boj s korupcí a závažnou hospodářskou kriminalitou stát vyčlení 25 až 30 státních zástupců. Pomáhat jim budou další tři desítky zaměstnanců výkonné administrativy a správy.