Dlouhé roky v Praze platilo: ty nejlepší pozemky určené pro restituenty získává dvaadevadesátiletá Emílie Bednářová, příbuzná prvorepublikového velkostatkáře, kterého o všechen majetek připravili komunisté.

Policisté a státní zástupci teď po dvouletém vyšetřování přicházejí s tím, že v pozadí byl trestný čin. Restituentka Bednářová údajně nikdy na pozemky neměla nárok. Státní zástupce Jiří Pražák v pondělí potvrdil, že policie kvůli tomu obvinila tři lidi.

Podle informací Hospodářských novin, které kauzy restituentky Bednářové podrobně sledují už čtyři roky, jsou obviněnými tři bývalí úředníci Pozemkového úřadu: Eva Benešová, Petr Chmelík a Jan Horák. Policie je stíhá pro zneužití pravomocí úřední osoby a pro maření úkolu úřední osoby z nedbalosti.

Pokud se kauza dostane k soudu, mohou v krajním případě dostat až 12 let. "Nic vám k tomu nemohu říct. Podepsal jsem papír od policie, že nemohu poskytovat žádné informace," řekl Chmelík.

Pozemky za miliardy

Dědicové někdejšího Bečvářova velkostatku dostali od roku 2009 pozemky v miliardových tržních hodnotách. Většinou šlo o nejlukrativnější volné státní parcely v hlavním městě.

V příběhu jde téměř o 40 hektarů polí v pražských Strašnicích, která po roce 1945 znárodnili komunisté velkostatkáři Juliu Bečvářovi. Pak je nechali zastavět, vyrostlo na nich například sídliště. V takových případech dostávali restituenti v 90. letech od státu takzvané restituční nároky, za něž si pak mohli kupovat náhradní státní pozemky. Ale protože stát nedokázal jejich požadavky včas vyřizovat, prosadili si restituenti jinou cestu: podávali k soudům žaloby na konkrétní parcely, které si vybrali – a také je úspěšně vyhrávali.

Takhle vysoudili desítky lukrativních pozemků i restituenti po Bečvářovi: dali dohromady své nároky, zažalovali stát a dostali skoro sedm hektarů parcel naproti Thomayerově nemocnici, které můžou mít cenu až 1,4 miliardy korun. Nebo čtyřhektarovou zahradu v Kunraticích u rybníka Šeberák či areál v Hodkovičkách o rozloze zhruba pět hektarů – jako stavební parcely se oba areály mohou opět pohybovat ve stamilionových tržních cenách.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Jenže před třemi lety se přišlo na to, že restituentka Bednářová nikdy nebyla velkostatkářovou neteří, jak si všichni do té doby mysleli. Přesněji že po něm dědila pouze na základě závěti. A tudíž podle zákona neměla na žádné náhradní pozemky nárok.

Policisté z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu nechali velkou část takhle získaných pozemků zmrazit, už před tím ale ty nejlepší změnily majitele. Buď jsou napsané na firmy s anonymními akciemi, v nichž jako šéf představenstva vystupuje právě advokát rodiny restituentů Daniel Honzík, nebo putovaly dál ke společnostem, jejichž neprůhledná vlastnická struktura končí na Kypru.