Italský finanční sektor se dohodl na vytvoření miliardového fondu, který má pomoci oslabeným bankám získávat kapitál a zbavovat se špatných půjček. Na jeho vzniku se podílel stát, který se tak snaží zamezit krizi v italském bankovním sektoru. Fond by mohl disponovat soukromými finančními prostředky v objemu asi pěti miliard eur (135 miliard korun), ačkoliv jeho správce konkrétní objem nezmínil. Akcie italských bank v čele s Monte dei Paschi di Siena v úterý díky dohodě o založení fondu výrazně zpevňují.

Fond s názvem Atlante budou tvořit finanční prostředky od soukromých společností. Oslabeným bankám bude pomáhat s emisemi nových akcií a bude od nich kupovat nesplácené pohledávky. Zaměřovat se chce na podřízený dluh, o který mají investoři nejmenší zájem, informoval v noci na úterý správce fondu, společnost Quaestio Capital Management.

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

Italský bankovní sektor je čtvrtý největší v eurozóně, trápí jej ale množství nesplácených úvěrů. Jejich objem činí zhruba 360 miliard eur, což odpovídá třetině celkového množství v eurozóně. Italské bankovní skupiny skončily v celounijních zátěžových testech neslavně.

Vláda v Římě se obavy ohledně churavějícího bankovního sektoru snaží utlumit. Zároveň ale potřebuje zajistit, že neporuší evropská pravidla o nedovolené státní podpoře. Fond se tudíž snaží vylíčit jako iniciativu, která vzešla z odvětví, a oznámení o jeho vzniku nechala na jeho správci, podotýká agentura Reuters.

"Po setkání s velkým počtem institucionálních investorů, bank, pojišťoven, bankovních nadací a (státní banky) Cassa Depositi e Prestiti shromáždil správce Quaestio mnoho přispěvatelů, aby mohl fond Atlante spustit," uvedla společnost Quaestio v prohlášení. O velikosti fondu ani o počtu podporovatelů neinformovala. Generální ředitel středně velkého finančního ústavu Banca Popolare dell'Emilia Romagna Alessandro Vandelli ale v pondělí jeho velikost odhadl na pět miliard eur.

Spekuluje se, že většina peněz by měla pocházet od velkých italských bank Intesa Sanpaolo a UniCredit a dále od pojišťoven a firem spravujících aktiva. Státní banka Cassa Depositi e Prestiti podle nejmenovaných zdrojů přispěje částkou až 300 milionů eur.

Vznik fondu vítá italský premiér Matteo Renzi, který si posílení tamního bankovního sektoru stanovil jako jednu z priorit. Investoři ale upozorňují, že fond, jehož název odkazuje na boha z antické mytologie Atlase, nemusí být všelékem. Oslabených bank je v Itálii mnoho a nedobytné pohledávky se tam vymáhají těžko.

Akcie italských bank v úterý navázaly na růst z předchozích dnů, kdy už trh sdělení o vzniku fondu předpokládal. Souhrnný bankovní index v úterý ráno vykazoval růst o 2,5 procenta, akcie bank Monte dei Paschi a Banca Carige přidávaly více než pět procent.

Obavy ohledně stability italského bankovnictví vedly k tomu, že akcie italských bank ztratily od začátku letošního roku zhruba třetinu hodnoty.