Uchazeči o studium mohou začít tím, že se podívají, jaké informace má univerzita k danému oboru na webu. Často tam najdou část studijních materiálů a cvičné testy zdarma. Mnohdy nechybí ani doporučení na knihy, ze kterých se připravovat. V tomto případě výdaje na přípravu většinou nepřekročí stovky korun.

Zdarma poskytuje přípravu ke zkoušce z matematiky třeba Fakulta informačních technologií ČVUT. Bez peněz se mohou připravovat uchazeči o studium na Masarykově univerzitě, kteří mají na řadě oborů skládat test studijních předpokladů. "E-learningový kurz je zdarma a uchazeči si mohou nejen vyzkoušet starší varianty testů, ale dozví se také, jak správně postupovat," uvádí mluvčí univerzity Tereza Fojtová.

Pražská VŠE zase uchazečům umožňuje, aby si ještě 7. května a 4. června vyzkoušeli přijímací zkoušky nanečisto. Zájemce bude otestování jejich schopností stát 300 korun. A školy sázejí také na internet. Fakulta elektrotechnická ČVUT na YouTube umístí seriál k přípravě na přijímačky.

Řada univerzit nabízí vlastní přípravné kurzy, jenže ty zpravidla začínají už na podzim. Trvají déle než půl roku a stojí tisíce korun - zájemce o vysokou školu, který se chce připravit skutečně důkladně a vybere si takových kurzů hned několik, tak může v extrémních případech zaplatit i desetitisíce.

Na několika školách se lze nyní, na poslední chvíli, hlásit do intenzivních přípravných kurzů, které probíhají zpravidla během víkendu. Výhodou přípravy na školách bývá, že se uchazeči většinou v předstihu setkají s typovými úlohami, které pak opravdu řeší u přijímacího řízení.

Možnost navštěvovat několik přípravných kurzů ještě v dubnu nabízí Univerzita Pardubice. Jde třeba o sociologii, speciální pedagogiku, angličtinu nebo všeobecný přehled. Kurzy na poslední chvílí nabízí třeba Fakulta biomedicínského inženýrství ČVUT. Osm hodin výuky vyjde na 800 Kč, 16 hodin stojí dvojnásobek.

Do přípravných kurzů na ekonomické obory se lze hlásit i na Mendelově univerzitě v Brně. A budoucí ekonomové se mohou připravovat i v dalších městech. Také Technická univerzita v Liberci otevře přípravný kurz pro studenty ekonomické fakulty. Probíhá během dvou červnových víkendů, vždy v pátek a v sobotu a stojí 2000 korun. Ekonomická fakulta Jihočeské univerzity nabízí přípravu během čtvrtků, jeden předmět za 1500, dva za 2500 korun.

Intenzivní přípravu poskytuje také řada specializovaných firem. Třeba společnost Tutor v dubnu a květnu nabízí "poslední záchranu před přijímačkami". Za 24 lekcí účastníci zaplatí 2500 korun. Podle společnosti Sokrates je zájem hlavně o přípravu na práva a medicínu. Ale placené soukromé kurzy využívají i další uchazeči o studium na vysokých školách.

"Každý rok připravujeme uchazeče hlásící se na psychologii, žurnalistiku, speciální pedagogiku a další obory," vyjmenovává Lucie Nekolná z firmy Tutor. Společnost Scio, ale i její konkurenti poskytují také přípravu k národním srovnávacím zkouškám. "Intenzivní prezenční kurzy vyjdou na 1500, přípravné on-line testy na 150 korun," uvádí Pudlák. A téměř pětistovka se platí i za samotné složení zkoušky. Zájemci o studium ji mohou vícekrát opakovat, v úvahu se bere nejlepší výsledek.

obalka Ekonom 2016 15* Kam lze ještě v těchto dnech podat přihlášku?

* Kterou školu vybrat?

* A jak se nejlépe připravit na přijímací řízení?

Odpovědi najdete v aktuálním čísle týdeníku Ekonom, které je v prodeji do středy 13. dubna.

Číslo ke stažení i v aplikacích na iPadu, iPhonu a zařízeních se systémem Android.

Související