Z šéfů velkých poradenských firem se jako jediný účastnil setkání českých podnikatelů s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem, které si nenechal ujít ani nejbohatší Čech Petr Kellner. Jeho lidé zároveň radili u několika obchodů, které zde Číňané oznámili.

"Velkou roli hrálo to, že jsme se od počátku zapojili do činnosti česko-čínské komory vzájemné spolupráce. Po několik let to byla nezisková aktivita. Nyní se ukázalo, že to byla dobrá investice," říká vedoucí partner firmy Deloitte ČR Josef Kotrba.

HN: Jak hodnotíte čínskou investiční aktivitu jako jeden z lidí, kteří některým z těch obchodů byli blízko?

Česká republika není obrovská země, ale v zorném poli mezinárodních investorů vždy byla a být by měla. A v případě Číny jsme byli jako investiční cíl ve srovnání s jinými zeměmi hodně pozadu. Teprve nyní doháníme ostatní. Když čínští investoři v některé zemi začínají investovat, vždy to budí poprask. Takže současná situace v Česku není nijak výjimečná. Číňané jedou v nákupech a prodejích firem ve světě velmi ostře už několik let. Teď jsou aktivnější ve vyspělém světě. Dřív se soustřeďovali na rozvojové oblasti, nejvíce na Asii, Afriku a Latinskou Ameriku.

Zbývá vám ještě 90 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se