Předsedou hnutí Starostové a nezávislí se podle očekávání stal po dvou letech znovu Petr Gazdík. Neměl protikandidáta, na sněmu v Průhonicích získal 133 hlasů ze 144 možných. Šéfem hnutí se stal na rok do řádné volby celého vedení.

Staronový předseda stál v čele hnutí od roku 2009 a úspěšně jej dovedl do parlamentu v rámci spolupráce s TOP 09. Před dvěma lety se nechal vystřídat libereckým hejtmanem Martinem Půtou. Půta se však předloni výkonu funkce vzdal, a to kvůli obvinění z přijetí úplatku v souvislosti s rekonstrukcí kostela svaté Máří Magdalény v Liberci. Od té doby Gazdík STAN řídil.

Starostové se za svého bývalého předsedu Půtu, který obvinění odmítá, v tomto sporu postavili. I Gazdík věří, že se politik, stíhaný podle něj nespravedlivě, do funkce vrátí.

Gazdíkovým úkolem nyní bude provést hnutí úspěšně zejména podzimními krajskými volbami, které podle něj budou zároveň volbami o budoucnosti státu. Česko podle Gazdíka trápí "tichá krize" a neklid hlavně v souvislosti s uprchlickou krizí. Zemi chybí strategická vize, jak toto překonat, a Starostové by měli být schopni takovou vizi nabídnout, uvedl Gazdík.

Potenciální partneři

O budoucí spojenectví či spolupráci s opozičním hnutím Starostové a nezávislí (STAN) na jeho sobotním sněmu žádali v různé intenzitě představitelé mnoha parlamentních stran včetně vládních. Hnutí končí smlouva o spojenectví s TOP 09, podle jejího čestného předsedy Karla Schwarzenberga se ale spojení obou uskupení má k světu.

Smlouva o spolupráci TOP 09 a STAN končí příští rok a na spojenectví pro příští sněmovní volby se nevztahuje. V případě senátních voleb budou podle této smlouvy obě uskupení společně postupovat letos. Pro krajské volby smlouva spolupráci nepředepisuje. STAN a TOP 09 se na ní dohodly jen v Jihočeském kraji, v koalici jsou i v Karlovarském kraji. V některých regionech jde STAN do krajských voleb s regionálními středovými uskupeními, někde se bude o přízeň voličů ucházet samostatně.

Obě uskupení jsou podle Schwarzenberga označována za "rozvedený pár". Poznamenal přitom, že ve svém osobním životě už rozvod zažil, a za nejlepší označil to, že se svou ženou se po letech znovu oženil. Starostům doporučil, aby se drželi svých principů a zásad a nepřizpůsobovali je nabídkám, s nimiž za nimi budou chodit "různí mlsní kocouři". Místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek připustil, že místy zástupci obou uskupení cestu k sobě nenašli. Nemělo by to ale podle něj znamenat konec úspěšné šestileté spolupráce na celostátní úrovni.

Šéf ANO Andrej Babiš poukázal na to, že jeho hnutí se Starosty spojuje úsilí o transparentní a nekorupční řízení. Pochválil je, že obce řídí se "zdravým selským rozumem" a že obce dosahují přebytků v hospodaření, z čehož by si kraje měly vzít příklad. Pozvání na sněm ocenil. "Jste stateční a doufám, že toho nebudete litovat," podotkl.

Ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (ANO) uvedla, že na námluvy nepřijela. Vyzvala ale Starosty, aby jí navrhovali, na jaké projekty by úřad obcím mohl finančně přispět. "Pojďme společně vymyslet, co opravdu potřebujete," uvedla.

Místopředseda KDU-ČSL a ministr zemědělství Marian Jurečka označil Starosty za slušné a pracovité. "Pojďme společně hledat konstruktivní řešení a spojovat lidi dobré vůle," vybídl je. Zájem o povolební spolupráci projevil také předseda ODS Petr Fiala. "Potřebujeme nejen soupeře, ale i spojence," uvedl a dodal, že ODS a STAN spojuje boj proti byrokracii.

Také předseda sněmovny a místopředseda ČSSD Jan Hamáček řekl, že na sněm nepřijel na námluvy. Starostům ale děkoval za jejich kultivovaný přístup a označil je za "hlas těch, kteří jsou v první linii", tedy komunálních politiků.