Senátoři ve středu rozhodnou, jestli schválí povinný poslední rok školky, povinné přijímací zkoušky či povinnou maturitu z matematiky, které zavádí novela školského zákona schválená Poslaneckou sněmovnou.

Navíc ale budou jednat i o ročním odkladu takzvané inkluzivní novely. Ta podporuje začleňování dětí s postižením či speciálními vzdělávacími potřebami do běžných tříd. Díky ní dostanou tito žáci podporu ve formě speciálních pomůcek či asistenta i na běžné základní škole.

Senát i Poslanecká sněmovna novelu schválily už loni v březnu, platit má od letošního září. Ve čtvrtek ale senátní školský výbor prosadil pozměňovací návrh, který by platnost novinek odložil až na září 2017.

Slibům už nevěřím, inkluze není připravená, říká Homolka

Odklad inkluze si přál komunistický senátor Václav Homolka a senátor za ODS Jiří Oberfalzer. "Já jsem navrhoval odklad inkluzivní novely o dva roky, to neprošlo. Senátní výbor schválil odložení o rok," popisuje Oberfalzer.

Homolka tvrdí, že školy na změny nejsou připravené, nevědí, co je od září čeká, a proto bude lepší, když dostanou více času. "Pokud dáme rodičům zákonný nárok na podporu, budou ho vyžadovat. Ředitelé škol ale zatím nevědí, jestli dostanou finance, a pokud ano, kde seženou kvalifikované asistenty, protože těch je nedostatek," zdůvodňuje návrh pro odklad.

Přestože ministryně slíbila peníze, Homolka slibům nevěří. "Slibů, které nikdo nikdy nesplnil, jsem už zažil dost. Paní ministryně je šikovná, ale nezáleží to vždycky jen na ní," míní Homolka.

Senátor František Berka s odkladem inkluzivní novely nesouhlasí. "Pokud toto Senát schválí, školy pravděpodobně nedostanou peníze na podpůrná opatření, nedosáhly by ani na peníze z evropských fondů," prohlásil. Upozornil na to, že změny budou nabíhat postupně, ministryně určila dvouleté přechodné období, takže bude prostor na to, případné problémy opravit.

Valachová: Pomůžeme těm, kteří ve školství nic nedělali

Kateřina Valachová ale nesouhlasí s tím, že by školy nevěděly, co je čeká. "Já jsem se rok snažila, aby školy všechny informace měly, a v tuto chvíli je mají," uvedla po úterním jednání senátního výboru. Upozornila na to, že v tuto chvíli nemají děti s dyslexií, dysgrafií, s logopedickými vadami, lehkým postižením či nadprůměrným nadáním garantovanou žádnou podporu a navrhovaný odklad inkluzivní novely tento stav zachovává.

"U zápisů se ukázalo, že žádný větší počet dětí s postižením do běžných škol nemíří. Děti, které mají speciální potřeby a v běžných školách už jsou, od 1. září nezmizí. Akorát nedostanou žádnou systémovou ani finanční podporu. Nepomůžeme ani učitelům, ani rodičům, ani dětem. Pomůžeme možná těm, kteří ve školství deset let nedělali nic a po regionálních volbách nebudou dělat zase nic," prohlásila Valachová.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Senátoři dlouho diskutovali o zavedení posledního roku ve školce jako povinného, nakonec ho podpořili. Nesouhlasili ale s tím, aby měly zákonný nárok na místo ve školce i všechny dvouleté děti. Ty do školky budou moct chodit, ale místo jim nikdo nezaručí.

Členové školského výboru odmítli také zavedení spádových obvodů pro mateřské školy, které měly zaručit, že se na každé dítě v místě jeho bydliště dostane. Na nich ale ministryně trvá.

"Ještě nevím, jak budu hlasovat. Mám s tím zákonem trochu problém. Rodiče by si měli svobodně rozhodnout, zda dají své dítě do školky, nebo ne," uvedla senátorka za hnutí ANO Zuzana Baudyšová. S tím ale neuspěla.

Naopak beze změn senátoři ve výboru ponechali povinné přijímací zkoušky na všechny střední školy s maturitou a následnou povinnou maturitu z matematiky.