Zatímco Zdeněk Altner už tento týden dvakrát neuspěl s žádostí o předběžné opatření, aby soud zablokoval účty ČSSD, která mu má podle pravomocného rozsudku zaplatit 337 milionů korun, mnohem úspěšnější byl jeden z jeho věřitelů, advokát Jan Vondráček. Městský soud v Praze již v pondělí vydal předběžné opatření, podle něhož má Altner část peněz, které obdrží od ČSSD, dát právě Vondráčkovi.

Altner je podle usnesení, které podepsala soudkyně Jitka Kitličková, povinen zaplatit Vondráčkovi 5,6 milionu korun do pěti dnů od přijetí, byť jen částečného plnění, od ČSSD. "Je to pohledávka z titulu náhrady úmyslně způsobené škody, způsobené ve funkci správce konkursní podstaty," řekl Aktuálně.cz a HN Vondráček.

Vydání předběžného opatření, podle něhož má Altner platit  5,6 milionu korun, potvrdila i mluvčí Městského soudu v Praze Markéta Puci. "Bylo vydáno v pondělí 18. dubna," uvedla s tím, že bližší podrobnosti nemůže sdělit vzhledem k tomu, že si rozhodnutí nepřevzaly obě strany sporu.

Jedna práce, dvakrát zaplacená

Uvedená pohledávka se vztahuje k působení Altnera ve funkci správce konkursní podstaty společnosti Osan. O této části Altnerova života již dříve server Aktuálně.cz částečně informoval. Nyní zjistil další detaily.

Altner si jako správce konkursní podstaty Osanu najal společnost Coex, která mu měla pomoci se zpeněžováním konkursní podstaty - tedy prodeje majetku, které za to zaplatil několik desítek milionů korun. Vzápětí si ale prakticky na tutéž práci najal advokáta Zdeňka Hájka a za právní služby mu zaplatil 5,4 milionu korun.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Po stížnostech věřitelů byl Altner odvolán z funkce konkursního správce a jeho nástupce Jiří Pulz po něm začal vymáhat způsobenou škodu. Jednou z nich byly právě platby Hájkovi.

Pulz proto podal žalobu a Městský soud v Praze mu loni v květnu dal zapravdu a přikázal Altnerovi, aby uvedené peníze vrátil a nahradil i náklady řízení. "Konkursní podstatě byla nepochybně způsobena majetková újma ve výši takto vyplacené částky," uvedla soudkyně Jitka Kitličková v odůvodnění verdiktu.

Bylo to úmyslné

Altner se hájil s tím, že to byly odborné právnické věci a navíc to prý bylo v době podání žaloby promlčeno. To ale soudkyně odmítla s poukazem na to, že sám Altner je právník a musel si proto být vědom toho, že jde o zcela nehospodárné a neúčelné vynakládání finančních prostředků. "Uvedená škoda byla způsobena žalovaným úmyslně," řekla a podotkla, že v případě úmyslné škody je promlčecí doba deset let.

 Kitličková navíc naznačila, že mohlo jít i o tunelování a Hájek mohl být jen prostředník. Část peněz totiž skončila u společnosti Alba, která prý Hájkovi v dané věci poskytovala poradenství.

Společnost Alba přitom, jak soudkyně v odůvodnění verdiktu uvedla, řídila Altnerova přítelkyně Drahomíra Blahová. Ostatně i v úvodu zmíněný Coex zakládal sám Altner a firma po dobu konkurzu Osanu sídlila na adrese Altnerovy advokátní kanceláře.

Pohledávky koupil v dražbě

Protože se soudy táhly a Altner nezaplatil, Pulz pohledávku vůči Altnerovi prodal již před několika lety v dražbě. Jejím kupcem byl již zmíněný Vondráček a když zjistil, že Altner uspěl ve sporu s ČSSD, požádal o vydání předběžného opatření. A soud mu v pondělí vyhověl.

Vondráček vlastní přitom ještě jednu pohledávku vůči Altnerovi, tentokrát ve výši 5,8 milionů. A to opět kvůli škodě, kterou Altner způsobil jako konkursní správce Osanu. Kvůli této pohledávce Altner pro změnu čelí exekuci.

Sám Altner s Aktuálně.cz nekomunikuje. Případ nechce komentovat ani jeho syn Patrik. Ten již v pondělí ale zpochybnil informace o tom, že soudy uznaly, že jeho otec způsobil společnosti Osan úmyslnou škodu.

"Nevím o tom a myslím, že to není pravda," uvedl Patrik Altner. Podle něj byl jeho otec jako konkursní správce naopak velmi úspěšný a po jeho vynuceném odchodu zůstalo Osanu na účtech 120 milionů korun.

ČSSD vyplatila první Altnerovy věřitele

O tom, že má ČSSD zaplatit Altnerovi za jeho služby i s penále 337 milionů korun, rozhodl Městský soud v Praze 31. března, rozsudek nabyl právní moci o 14 dní později. ČSSD ale i přesto odmítá Altnerovi zaplatit a tvrdí, že v případě, že by uspěla s dovoláním u Nejvyššího soudu, by z něj peníze nemusela dostat zpět. Sama prý proto vyplatí jeho věřitele.

Ve středu dopoledne pak ČSSD oznámila, že prvním dvěma Altnerovým věřitelům - České advokátní komoře a Oborové zdravotní pojišťovně - pošle dohromady 95 tisíc korun.

Exekutoři po Altnerovi vymáhají necelých dvacet milionů korun, další případy pak ještě řeší soudy.