Pomalu jediný, kdo není na politické scéně nervózní, je ministr financí Andrej Babiš. Zatímco jeho hnutí ANO rostou preference, ostatní v lepším případě stagnují, v horším jejich obliba u voličů klesá. Tradiční, zavedené strany oslabují a nová hnutí často zanikají stejně rychle, jako vznikla, případně se štěpí.

"Teď je roztříštěnost české politiky historicky největší od roku 1990. A zatím není cítit tendence k jejímu překonání," říká sociolog Jan Herzmann.

Pro voliče je výsledkem naprostý chaos v nabídce na politické mapě. Nejde přitom o nic speciálně českého − nedůvěra v klasickou politiku postihla většinu evropských zemí. Naposledy se to ukázalo na sousedním Slovensku, kde se do rozdrobeného parlamentu dostalo osm stran včetně nového hnutí výstředního milionáře Borise Kollára s názvem Jsme rodina. Naopak mimo parlament skončila rozdrobená pravicová opozice v čele s Křesťanskodemokratickým hnutím.

PŘÍLIŠ MNOHO KOHOUTŮ

Někteří čeští politici se takového vývoje obávají. Už půldruhého roku před příštími volbami do sněmovny proto se svými poradci vymýšlejí, jak se takovému osudu vyhnout. Například TOP 09, jejíž preference nebezpečně klesají, se nyní snaží trochu ubrat ze svého "antibabišismu" − jednak to moc nezabírá, jednak to působí dojmem, že strana nemá jiné téma.

"My zdůrazňujeme téma svobody a nebezpečí Babiše, protože nám to přijde důležitější než třeba daně. Ale pokud to tak někteří lidé nevnímají, tak musíme také přijít a říct, co tahle vláda udělala pro střední třídu a co jsme naopak měli v programu my," uvažuje místopředseda topky Marek Ženíšek.

Lídr konkurenční ODS Petr Fiala, stejně jako Ženíšek původní profesí politolog, si myslí, že nadšení z nových hnutí voliče přejde. "V klasické politologické debatě na téma, jestli je volič racionální nebo není, já vždy zastávám názor, že je racionální, ale dlouhodobě. To znamená, že klidně může udělat nějaké rozhodnutí, kterého později lituje a dlouhodobě ho koriguje," míní Fiala. Žádaná lítost se však zatím neobjevuje a zklamaní voliči se ve velkém nevracejí. ODS sice přežila klinickou smrt, ale na návrat do první ligy to zatím zdaleka nestačí.

Babiš se už těší na "volný boj"

Fenoménem zůstává Andrej Babiš, který je sice už přes dva roky vicepremiérem a ministrem financí, ale stále se mu daří držet protestní étos svého hnutí. Dokonce na tohle téma sází i v kampani před velkými sněmovními volbami příští rok na podzim.

"Já teď nejsem svobodný člověk. Zatím chci, abychom byli v klidu, ale příští rok bude volný boj. Potom zase budu mluvit na mítincích svobodně," plánuje šéf hnutí ANO. Před volbami v roce 2013 objížděl zemi a voličům vyprávěl, kdo a jak z politiků krade − každou takovou historku uvedl tím, že sice nemá důkazy, ale že se to "povídá po pražských hospodách".

Tentokrát Babiš chystá tour, kde bude zábavně vyprávět o svých zkušenostech z politiky. "Budu moci říkat, co jsem všechno zjistil, jak to funguje − vláda, koalice, sněmovna. Na to se těším, až to budu lidem vykládat."

Můžeme tak očekávat jeho klasický příběh: Jsem sice ve vládě, ale moc jsem toho nezvládl prosadit, protože stát nefunguje, všechno jde strašně pomalu, ve sněmovně se jen žvaní − a do toho se mi do cesty pletou zlí koaliční partneři. I proto se Babiš netají tím, že chce suverénním způsobem vyhrát parlamentní volby a stát se premiérem. "V koalici je to těžké, chtěl bych vládnout s jedním partnerem. Je lepší dohadovat se s jedním než se dvěma, taky máte jen jednu manželku," argumentuje.

Na jaké voliče se tedy hnutí ANO zaměří, koho nového a čím chce oslovovat, aby získalo vysněných více než 30 procent hlasů? "V roce 2013 k nám přešli voliči napříč celým spektrem, jak od ODS, TOP 09, tak i ČSSD, tento trend se nemění," odpovídá místopředseda ANO a brněnský primátor Petr Vokřál. Při rozhovorech s lidmi ve štábu Babišova hnutí jsou však cítit obavy a rizika z oslabení dvou silných voličských skupin.

Zbývá vám ještě 60 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se