Dva čeští novináři přijdou o akreditaci v Rusku. Oznámila to mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharovová.

Moskva tak reaguje na rozhodnutí českého ministerstva zahraničí. To minulý týden - na doporučení českých zpravodajských služeb - odmítlo prodloužit akreditaci ruským novinářům Alexandru Kuranovovi a Vladimiru Sněgirjovovi v Praze.

"Nesporně učiníme analogická opatření, odvetná opatření vůči novinářům této země. Nebyla to naše volba," vzkázala do Prahy Zacharovová.

"Přijímat taková opatření je pro nás vždy zklamáním, protože práce ministerstva směřuje hlavně k tomu akreditace vydávat, ne je odebírat," dodala.

Mluvčí českého velvyslanectví v Moskvě Vladimír Kadlec řekl, že ambasáda nemá žádné informace nad rámec toho, co řekla Zacharovová. Není tedy zatím jasné, proti komu ani kdy ruská strana odvetné kroky hodlá podniknout.

Michaela Lagronová z ministerstva zahraničí Aktuálně.cz a HN řekla, že jsou ve spojení s českou ambasádou v Moskvě a zatím nemají žádné informace o celé věci.

"Chci ale upozornit, že zmiňovaní dva ruští novináři v Česku nebyli vyhoštěni. Můžou tady dál žít, takže opatření čeké strany pro ně není nijak devastující. Navíc v minulosti tady žili a několik let vůbec o novinářskou akreditaci nežádali," dodala mluvčí.

Ministerstvo podle ní vše intenzivně sleduje.

Čeští novináři v Moskvě

V Rusku jsou v současné době akreditováni novináři tří českých médií: Miroslav Karas z České televize, Martin Dorazín z Českého rozhlasu a Jiří Just, spolupracovník Aktuálně.cz v Moskvě.

Koho z nich Moskva vybere, neuvedla. Podle informací Aktuálně.cz a HN to ruské ministerstvo zahraničí oznámí až poté, co v Česku ukončí práci Kuranov se Sněgirjovem.

O konkrétních opatřeních se stále jedná, sdělil Aktuálně.cz a HN nejmenovaný zdroj z ruské diplomacie.

V minulosti museli z těchto důvodů Rusko opustit například zpravodajové České televize Jan Moláček a Josef Pazderka.

Pazderkovi Moskva před šesti lety neprodloužila vízum jako odvetu za podobné opatření, které mířilo proti ruskému zpravodaji Parlamentnoj gazety Vladimiru Silkinovi v Česku. Podezřele aktivně se totiž zajímal o vše, co souviselo s tehdejšími plány výstavby americké radarové základny v Brdech.

"Já to schytal jako odvetu. Měl už jsem nějaké informace, k čemu to směřuje, ale i tak to nebylo příjemné," vzpomíná.

Špióni z Ruska?

Zpravodaj ruské státní agentury RIA Novosti Alexandr Kuranov a zpravodaj listu Večerňaja Moskva Vladimir Sněgirjov odmítli podezření, že v Česku působí jako ruští špióni.

Kuranov kvůli tomu napsal otevřený dopis řediteli Bezpečnostní a informační služby Jiřímu Langovi.

Alexandr Kuranov je zde již od konce osmdesátých let, během sametové revoluce udělal první rozhovor s Václavem Havlem, který kdy vyšel v sovětském tisku. Pracoval pro různá média, v posledních letech byl akreditován za státní agenturu RIA Novosti. Vladimir Sněgirjov naopak do Prahy přijel před necelými dvěma roky. 

Z čeho přesně oba Rusy viní, BIS nesdělila.

"Zpravodajská služba ze samé podstaty své role nikdy veřejně neříká, jakou institucí, firmou nebo osobou se zabývá nebo zabývala, proč tak koná nebo konala a k čemu dospěla. Pokud by tak učinila, torpéduje svoji práci," řekl Aktuálně.cz a HN mluvčí Jan Šubert.