Česko vyšle v pátek do Řecka 30 policistů. Zapojit by se měli do programu evropské pohraniční agentury Frontex. Měli by asistovat při vracení a převozu migrantů do Turecka. V pořadu Otázky Václava Moravce České televize to v neděli řekl policejní prezident Tomáš Tuhý. V Řecku už nyní působí 11 českých policistů.

Na vracení běženců se s Tureckem dohodla EU. Zavázala se, že za každého vráceného migranta převezme jednoho syrského uprchlíka a přesídlí ho na své území.

Podle Tuhého by tři desítky příslušníků měly zajišťovat "eskorty uprchlíků" do Turecka. Doplní německé, rakouské a slovenské policisty, dodal policejní prezident. Jedenáct českých policistů, kteří už v Řecku jsou, provádí kontroly a registrace.

Policie má podle Tuhého databázi 300 příslušníků a příslušnic z celé ČR se znalostí cizích jazyků, v případě potřeby je může vyslat do zahraničí. O zřízení jednotky policistů s mezinárodními zkušenostmi, která by jezdila na mise, se v únoru zmínil ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD).

Česká republika už dřív vyslala kvůli zvládání migrační krize desítky vojáků či policistů do Maďarska, Slovinska či Makedonie. Řecku v březnu kromě tří desítek příslušníků nabídla i humanitární pomoc a deset expertů, kteří by pomáhali s vyřizováním azylových záležitostí.

Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky jen Sýrii kvůli tamním letitým bojům opustily čtyři miliony lidí. Téměř polovina z nich je v Turecku, další v ostatních sousedních zemích – v Libanonu, Jordánsku a Iráku. Lidé prchají i ze severu Afriky.

Česká vláda v EU prosazuje důslednější ochranu vnější hranice osmadvacítky, přerozdělování uprchlíků odmítá. V EU požádalo loni podle údajů Eurostatu o azyl 1,25 milionu lidí. Z nich zhruba 442 000 podalo žádost v Německu, 156 000 ve Švédsku a 174 000 v Maďarsku. Česko přijalo 1 235 žádostí. Od loňského 17. června do sobotní půlnoci zadržela policie na českém území 3 437 migrantů bez řádných dokladů.