Důvěra v českou ekonomiku v dubnu meziměsíčně klesla o 1,1 bodu na 95,6 bodu. Spotřebitelé jsou nadále optimističtější než podnikatelé, přesto se důvěra snížila u obou těchto skupin.

Mezi firmami klesla zejména v obchodě, jediným odvětvím, kde důvěra stoupla, bylo stavebnictví. Informoval o tom v pondělí Český statistický úřad. Proti loňskému dubnu je celková důvěra vyšší o půl bodu.

"Je to do jisté míry důsledek slabší ekonomické aktivity v zahraničí, která dopadá zejména na průmysl. Na druhou stranu však určitě zpomalení v ukazatelích důvěry ve srovnání s minulým rokem není velkým překvapením," uvedl hlavní ekonom ING Jakub Seidler. Loňský rok byl totiž podle něj ohledně ekonomického výkonu výjimečný vzhledem k řadě jednorázových vlivů.

"V letošním roce však tyto vlivy zcela či částečně vyprchaly. Ukazatele důvěry se proto postupně dostávají zpět k hodnotám, které jsou více v souladu se současným mírnějším růstem ekonomiky, a jejich pokles tak prozatím není potřeba vnímat negativně," dodal.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Podnikatelská důvěra v dubnu dosáhla 93,8 bodu a byla tak o 1,3 bodu nižší než o měsíc dříve. Ve stavebnictví sice stoupla o bod, v ostatních odvětvích však klesla. Nejvíce, o 2,2 bodu, se důvěra snížila v obchodě. Mezi průmyslovými podniky pokles důvěry činil 1,5 bodu a mezi poskytovateli služeb 1,2 bodu.

Důvěra spotřebitelů se meziměsíčně snížila o půl bodu na 104,3. Z dubnového šetření vyplynulo, že se snížily obavy spotřebitelů ze zhoršení celkové ekonomické situace pro příštích 12 měsíců, naopak obavy z jejich vlastní finanční situace se zvýšily. Úmysl spotřebitelů spořit se nezměnil, stejně jako jejich strach ze zvýšení nezaměstnanosti a ze zdražování.