První čtyři syrští uprchlíci, které vláda přijala na základě kvót schválených Evropskou unií, jsou od pondělí v Česku. Čekají na udělení azylu v jednom ze zařízení ministerstva vnitra.

Do Česka podle mluvčí vnitra Hany Malé přicestovala čtyřčlenná syrská rodina, která dříve pobývala v uprchlickém táboře v Řecku a prošla důkladnou bezpečnostní prohlídkou. "Jedná se o rodiče a jejich dva zletilé syny do 30 let," řekla HN s tím, že podrobnosti o běžencích ministerstvo nemůže sdělovat. "Je s nimi vedeno standardní azylové řízení," dodala Malá. 

Pokud úřady mezinárodní ochranu Syřanům udělí, budou se dál začleňovat do společnosti. Na jejich integraci dohlédne největší křesťanská nezisková organizace Charita ČR. I ta nechce detaily o běžencích zveřejňovat. "Zatím s nimi nepracujeme, informace jsou v gesci ministerstva vnitra," uvedl její mluvčí Jan Oulík.

Česko mělo původně přijmout sedm Syřanů. Tři z nich však opustili řecký uprchlický tábor, aby se přesídlení vyhnuli. Zda bude syrská rodina chtít v Česku dál zůstat, zatím není jasné.

"Všechny relokované osoby jsou podrobně seznámeny s právy a povinnostmi, které z jejich postavení v ČR vyplývají, včetně jejich případného cestování mimo zemi," upřesnila mluvčí ministerstva vnitra Hana Malá. Už dříve Česko opustili iráčtí křesťané, jejichž příjezd zajistila Generace 21. Část z nich odjela do Německa, další se rozhodli odejít zpět do Iráku.

Právě na příkladu iráckých křesťanů ministr vnitra Milan Chovanec ilustroval nefunkčnost kvót, které Rada ministrů EU přijala loni.

Česko by mělo do roku 2017 přijmout celkem 2691 uprchlíků ze středomořských zemí, které jsou migrační krizí nejvíc zasaženi. Kabinet Bohuslava Sobotky se nejprve v rámci přerozdělovacích kvót dobrovolně zapojila do relokačního programu se závazkem přijmout 1100 uprchlíků z Itálie a Řecka.

Později bylo při jednáních uvnitř EU schváleno rozšíření o dalších 1591 uprchlíků. Vláda kvóty - podobně jako další země visegrádské čtyřky - vytrvale odmítá. Slovenský premiér Robert Fico spolu s jeho maďarským protějškem Viktorem Orbánem přerozdělovací mechanismus dokonce napadli u Evropského soudního dvora.