Sbližování ministra financí Andreje Babiše a prezidenta Miloše Zemana vyvrcholilo ve čtvrtek návštěvou na farmě Čapí hnízdo. Celá akce měla podobu velmi srdečného setkání dvou politiků, kteří zjistili, že si mohou být vzájemně velmi užiteční.

"Jsem rád, že pan prezident přijal moje pozvání a já mu můžu celý areál ukázat," začal Babiš slavnostní křest klokanů. Od prezidenta se dočkal poděkování za pozvání i uznání za krásu celého areálu. 

"Vážím si toho, že se podařil obnovit rozpadlý statek, chtěl bych, Andreji, poděkovat na pozvání," pochvaloval si Zeman ve chvíli, kdy jemu i Babišovi tleskaly stovky dětí z Klokánků, které těžko mohly vnímat politický ráz celé této akce. Jejich potlesk přitom ještě zesílil, když jim Babiš oznámil osobní dar v hodnotě jednoho milionu korun. Nebyly to první Babišovy peníze pro Klokánky, v minulosti je už několikrát podpořil, stejně jako prezident.

Ten i ve čtvrtek zopakoval, že v případě Čapího hnízda ctí presumpci neviny a počká si na výsledky vyšetřování.

"Politici by si neměli hrát na vyšetřovatele, nebo dokonce na soudce, měli by vyčkat výsledků vyšetřování a teprve potom mluvit. Totéž platí pro novináře," řekl prezident, který Babiše obdaroval litografií od Josefa Lady s názvem Dobrý čáp.

Celá návštěva začala několik minut po poledni, kdy Babiš nejdříve prezidenta uvítal a seznámil jej se zaměstnanci. "Tak málo zaměstnanců?" podivil se prezident, než přišel ke skupince přibližně deseti lidí. Potom už následovala prohlídka areálu, při které většinou mluvil hostitel Babiš.

"Toto byl statek?" ptal se Zeman Babiše, když si prohlížel fotky areálu z minulosti.

Šéf hnutí ANO přivítal prezidenta u ústřední budovy, která vypadá jako čapí hnízdo. Poté vzal Zemana na projížďku areálem, po níž následovala slavnostní akce, při které dal prezident jednomu z klokanů jméno Bimbo. Zatímco děti se rozběhly po okolí, prezident se odebral k obědu, který pro něj Babiš připravil ve stylu, jejž má Zeman nejraději - jako zabijačku.

Prezidenta na návštěvě Čapího hnízda doprovází kromě mluvčího Jiřího Ovčáčka nebo šéfa protokolu Jindřicha Forejta i poradce Martin Nejedlý, jehož firma podle středečního rozsudku musí zaplatit státu skoro 28 milionů.

Setkání doprovázejí přísná bezpečnostní opatření, policie každého novináře důkladně prohlédla, včetně takových detailů, jako je vyjímání baterií fotoaparátů.

Farma a dotace

Zeman v minulosti řekl, že se o kauzu Čapí hnízdo nezajímá.

"Představa, že sleduji kauzu Čapí hnízdo, Drozdí hnízdo, Kukaččí hnízdo a podobně, je naprosto nadsazená, já se zabývám pouze věcmi, které mají hodnotu přesahující miliardu korun. Na Čapí hnízdo mi nezbývá čas," řekl v březnu prezident.

Policie kauzu Čapí hnízdo stále vyšetřuje.

"Policisté v současné době ještě zajišťují další dokumenty, které se této kauzy týkají. Jen doplňuji, že policie od začátku případ vyšetřuje pro podezření z dotačního podvodu a poškození finančních zájmů Evropské unie," řekl mluvčí pražské policie Tomáš Hulan.

Dotaci na Čapí hnízdo nyní prověřuje i Evropský úřad proti podvodům (OLAF). Prezident kauzu považuje za mediální záležitost a kampaň. Babiš mu svůj pohled na věc osvětlil při březnové návštěvě Hradu, při níž se také domluvili na návštěvě prezidenta v Čapím hnízdě.

Farma patřila do přelomu let 2007 a 2008 do Babišova koncernu Agrofert. Poté změnila formu vlastnictví, a nebylo tak možné dohledat její majitele.

Díky změně majitele dosáhla farma na evropskou dotaci kolem 50 milionů korun, kterou by firma z rozsáhlého koncernu Agrofert zřejmě dostat nemohla. Po několika letech, kdy dodržovala dotační podmínku, se společnost vrátila zpět mezi firmy Babišova koncernu.

Poslancům na mimořádné schůzi Babiš řekl, že anonymní akcie farmy vlastnili, v době kdy dostala dotaci, členové jeho rodiny.