Při nedělním raketovém útoku, který podnikli kurdští radikálové, zahynuli ve městě Nusaybin na jihovýchodě Turecka tři turečtí vojáci a 14 dalších utrpělo zranění. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na nejmenované bezpečnostní zdroje. Ve městě Gaziantep rovněž na jihovýchodě země poblíž hranic se Sýrii explodovala bomba u vchodu na policejní stanici. Dva policisté přišli o život, dalších 23 osob utrpělo zranění. 

V provincii Diyarbakir pak bylo při bombovém útoku zraněno deset policistů. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na nejmenované bezpečnostní zdroje.

Mezi zraněnými při explozi v Gaziantepu je podle guvernéra stejnojmenné provincie 19 policistů. Jeden z policistů zemřel na místě, druhý podlehl zraněním v nemocnici. Na záběrech televize CNN Türk bylo vidět ohořelé kusy vozidla před branou do policejního velitelství, které se nachází na ulici, kde leží i několik dalších provinčních vládních budov. Na místě zasahovalo několik vozů záchranné služby. Výbuch byl slyšet po celém městě, popsali svědci. Podle nepotvrzených informací se po výbuchu na místě ozvala i střelba.

K útoku se zatím nikdo nepřihlásil. Turecká policie ale nedlouho poté provedla razii v domě údajného islamistického radikála, který měl mít atentát na svědomí. Žil v Gaziantepu a policie rovněž zadržela jeho otce.

Turecká armáda zasahuje proti kurdským bojovníkům na jihovýchodě země od loňského léta, kdy skončilo příměří mezi povstalci ze zakázané Strany kurdských pracujících (PKK) a vládou. Střety zesílily poté, co se Ankara zapojila do konfliktu v Sýrii a v Iráku. Od té doby zemřelo několik tisíc kurdských povstalců a stovky civilistů a vojáků.

PKK bojuje od roku 1984 za autonomní Kurdistán a za práva Kurdů v Turecku; za teroristickou organizaci ji považuje i Evropská unie a USA. Naopak kurdské milice YPG jsou pro Spojené státy v Sýrii důležitým spojencem, což Ankara ostře kritizuje.

V Turecku v posledních týdnech přibylo nejrůznějších útoků. Naposledy ve středu se ve městě Bursa na severozápadě země odpálila sebevražedná atentátnice, která zabila sebe a zranila 13 lidí. Šlo letos už o pátý velký atentát v některém z významných tureckých měst. K útoku v Burse se v neděli přihlásila kurdská skupina Sokoli osvobození Kurdistánu (TAK), která se označuje za odnož zakázané Strany kurdských pracujících. V prohlášení TAK se uvádí, že k odpálení výbušniny došlo předtím, než měla žena dorazit k předpokládanému cíli. Jaký cíl to měl být, není jasné.

Turecké město zasáhly rakety ze Sýrie

K incidentu došlo v neděli i v jihotureckém městě Kilis, které zasáhly dvě rakety ze syrského území, jejž ovládají radikálové z hnutí Islámský stát. Při incidentu utrpěli zranění dva lidé, napsala agentura Reuters s odvoláním na turecké bezpečnostní zdroje. Kilis je v poslední době terčem takových útoků opakovaně. V sobotu město zasáhly tři rakety, nikdo nebyl zraněn.

Podle Ankary ze Sýrie útočí zejména islamisté. U turecké hranice ale operují i příslušníci kurdských milic a syrští povstalci bojující proti režimu prezidenta Bašára Asada. Turecká armáda po dopadech raket odpovídá odvetnými útoky na syrské cíle.

V Kilisu od začátku letošního roku kvůli přeshraničním útokům zemřelo už nejméně 16 lidí. Často jde o syrské uprchlíky, kteří se do Turecka uchýlili na útěku před boji v domovské zemi.