Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) uložila prodejcům medu od výrobce Včelpo celkovou pokutu 5,9 milionu korun. V medu našla rezidua antibiotik. Jde o 29 vzorků, které odebrala v loňském posledním čtvrtletí v maloobchodních sítích, uvedl v úterý v tiskové zprávě mluvčí Pavel Kopřiva. Proti pokutě mohou obchodníci podat rozklad.

Předsedkyně Českého svazu včelařů, který Včelpo vlastní, Jarmila Machová, doufá, že řetězce rozklad podají. Globus ale již avizoval, že tak neučiní.

"Mně to vyrazilo dech. Neznám úroveň pokut, za co jsou, abych to mohla srovnat, ale je to samozřejmě hodně," řekla v úterý Machová.

Včelpo, které vlastní Český svaz včelařů, už dostalo dříve pokutu 1,2 milionu korun od Státní veterinární správy. Před dvěma měsíci se závadné medy likvidovaly v ostravské spalovně, byly to desítky tun. Seznam závadných šarží lze najít například na portále Potraviny na pranýři.

Inspekce nařídila stáhnout předmětné šarže z prodeje a doporučila spotřebitelům, stejně jako veterináři, aby med nejedli. Dlouhodobá konzumace zbytků léčiv totiž zvyšuje odolnost bakterií vůči antibiotikům a ta poté nejsou tak účinná.

Konzumace sama o sobě nebezpečná není.

Otázkou nyní je, jak se prodejci k pokutě postaví. Obvykle sankci vymáhají po dodavateli závadného zboží, v tomto případě by pokutu vymáhali od Včelpa.

%insert_attachment[59522200] priloha.html%

To očekává i Machová. Doufá však, že řetězce ve spolupráci se Včelpem proti výši pokuty podají rozklad. "Rozhodnutí SZPI respektujeme a proti pokutě se odvolávat nebudeme. O kompenzaci vzniklé škody jednáme se společností Včelpo," řekla však mluvčí Globusu Pavla Hobíková.

Kaufland ještě o svém dalším postupu nemá jasno. "Můžeme potvrdit, že rozhodnutí o uložení pokuty nám bylo doručeno. V současné chvíli zvažujeme další následné právní kroky," řekl mluvčí řetězce Michael Šperl. COOP zatím podrobné informace o pokutách nemá. Podle informací ze skupiny ale řetězec požaduje úhradu po dodavateli nebo výrobci prakticky vždy, pokud je zavinění škody na jeho straně.

Vedení svazu včelařů loni v listopadu rozhodlo o zastavení prodeje všech výrobků firmy, protože zatím neodhalený viník přimíchával ukrajinský med s antibiotiky do českého medu. Jejich používání při léčení včel je v Evropské unii zakázané. Nyní už firma med znovu po veterinárním vyšetření prodává.