Matematika přes mírné zlepšení zůstala nejméně úspěšným předmětem v maturitních testech. Letos ji napoprvé nezvládlo asi 23 procent těch, co tento test psali poprvé. Jde asi o 4000 lidí. Vyplývá to z výsledků didaktických testů, které ve čtvrtek zveřejnilo ministerstvo školství a organizátor maturit Cermat. Celková neúspěšnost zveřejněna nebyla.

Maturanti v matematice získali průměrně více bodů než loni. Bylo to pravděpodobně tím, že bylo mezi maturanty z tohoto předmětu více gymnazistů. Celková úspěšnost se prakticky nezměnila. Letos se zlepšila o 0,9 procenta, uvedl ředitel Cermatu Jiří Zíka.

Po změně požadavků se mírně zhoršily výsledky v povinném testu z češtiny. Loni propadlo 6,5 procenta těch, kteří test psali poprvé, letos to bylo 8,4 procenta. Z cizích jazyků dopadla opět nejhůře němčina s přibližně pětinou neúspěšných v testu. Test z angličtiny nezvládlo necelých šest procent těch, kteří ho psali.

Ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) hodnotila pozitivně, že se výsledky maturantů zlepšily. "Jsem ráda, že jsou výsledky takové, jaké jsou. Doufám, že je to signál, že jsme si dokázali na státní maturitu zvyknout a že se studenti dokázali lépe na maturitu připravit. Věřím, že také pro učitele je to pozitivní zpráva," řekla.

V souvislosti s klesajícím zájmem o matematiku se změnila struktura maturantů, kteří si ji volí. Zvyšuje se podíl gymnazistů, naopak méně se na matematiku hlásí lidé ze středních odborných učilišť a nástaveb, uvedl Zíka. Zejména gymnazisté stojí za poměrně velkým podílem excelentních výsledků. "Více než deset procent žáků dokázalo zvládnout test na 90 procent a více," řekl ředitel Cermatu.

Stejně jako u jiných zkoušek se také u matematiky výrazně liší neúspěšnost na jednotlivých typech škol. U gymnazistů se pohybuje řádově v jednotkách procent, na učilištích a nástavbách je naopak 50 až 70 procent, doplnil Zíka.

Učňovských oborů s maturitou se povinná maturita z matematiky naplánovaná na rok 2021 nebude hned týkat, řekla ministryně. Pro zlepšení výuky tohoto předmětu chce využít nejen možnosti dělení tříd, ale také větší otevřenosti technických a přírodovědných center vůči školám. Osud povinné maturity z matematiky závisí na tom, zda poslanci přehlasují prezidentské veto novely školského zákona.

K maturitě se přihlásilo asi 70 tisíc žáků. Někteří z nich nakonec ke zkoušce z různých důvodů nepřišli, z češtiny psalo test 62 279 středoškoláků.