Vztahy mezi vládními politiky zůstávají po středečním neúspěchu při hlasování o protikuřáckém zákonu pořádně napjaté. Nejhlasitějším kritikem je předseda hnutí ANO Andrej Babiš. Ten je zároveň pod největším tlakem, jelikož zástupci ČSSD a KDU-ČSL shodně tvrdí, že postoj poslanců ANO zavinil krach zákona.

Babiš se tomu brání. "My určitě nejsme viníky. Nevím, proč je proti nám tolik útoků, vztahy v koalici jsou zřejmě ovlivněny volbami. Mrzí mě to, není to můj styl," prohlásil Babiš.

Během čtvrtečního setkání s podnikateli si nepřímo postěžoval na premiéra a šéfa ČSSD Bohuslava Sobotku, který podle něj vládu neřídí dobře.

"Já bych chtěl být ve vládě, kterou bude premiér řídit, a ne moderovat. V Německu to funguje například tak, že tam nejde k poslancům žádný materiál, ve kterém je rozpor mezi ministerstvy. Tady je to běžné, dohadujeme se, je to ztráta času," postěžoval si šéf ANO a vytkl Sobotkovi ještě to, že neměří každému ministrovi stejným dílem.

"V příští vládě by měl být hlavně premiér, který řídí všechny ministry stejně, bez ohledu na to, jestli je z nějaké strany, nebo není, nebo jestli je, či není nějaký ministr z jeho strany. To je zásadní problém," prohlásil Babiš a na otázku moderátora setkání s podnikateli, zda je něco takového možné, odpověděl: "Samozřejmě že je to možné, já se vyjadřuji ke všem ministrům stejně. Když náš ministr udělá něco špatně, tak se k tomu vyjadřuji normálně," řekl Babiš.

V pátek se sejde koaliční rada - bez Babiše i Bělobrádka

Babiš se přitom obvykle opírá do sociálnědemokratického ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka a často si bere za terč také místopředsedu vlády za KDU-ČSL Pavla Bělobrádka. U vlastních ministrů bývá podstatně mírnější, a to i v situacích, kdy mají evidentně ve svém resortu problémy.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Všichni tři šéfové stran se zatím nepotkali, protože každý z nich má jiný program. To bude platit i pro pátek, kdy se sejde koaliční rada. Zatímco Sobotka na ni přijde, Babiš a Bělobrádek tvrdí, že mají dopředu naplánovaný program, který nezmění.

I přes nynější napjaté vztahy nelze čekat rozpad koalice. Koaliční strany už teď přemýšlejí, jak napravit selhání u protikuřáckého zákona. Podle všeho se toto téma brzy opět vrátí do programu poslanecké schůze a koalice se bude snažit už postupovat jednotně. "Určitě najdeme způsob, jak protikuřácký zákon brzy projednat a schválit," řekl Bělobrádek.

Obdobně mluví i premiér Sobotka. "Budu chtít, aby pan ministr Němeček ten zákon předložil urychleně znovu. Myslím, že to nemůžeme vzdát, že není možné ustupovat tabákové lobby, a chtěl bych, aby vláda ten návrh mohla co nejdříve projednat, abychom ho mohli poslat do Poslanecké sněmovny," řekl ČTK.

Podotkl, že v zákonu hodlá zohlednit i diskusi, která se kolem jeho schvalování odehrála. "Určitě se budeme snažit společně s ministrem zdravotnictví, abychom tu moderní úpravu, která nás řadí mezi civilizované země, prosadili ještě do konce volebního období," doplnil premiér.