Senát ve čtvrtek schválil přísnější regulaci hazardu beze změn, ministerstvo financí tak bude mít možnost blokovat internetové stránky s nepovolenými hazardními hrami. Zdanění hazardu bude v Česku nadále podléhat dvěma sazbám, 23 a 35 procent. Změní se sazba u hracích automatů. Zákon ještě musí podepsat prezident. Sázkové společnosti přijímají nový zákon o zdanění nejednotně. Kritiku také vyvolává možnost blokování webových stránek, někteří to označují za cenzuru.

Zákon uloží povinnost poskytovatelům připojení k internetu na území Česka zamezit přístupu na internetové stránky, které bude mít ministerstvo financí na seznamu nepovolených internetových her.

Ministr Andrej Babiš (ANO) připomenul, že takovéto opatření má ve svých právních řádech 18 z 27 členských států EU. Bez něj by se podle Babiše zákon stal bezzubým, neboť každá druhá sázka na internetu je nelegální.

%insert_attachment[59522200] priloha.html%

Předseda ČTÚ Jaromír Novák ale tvrdí, že opatření k potírání nelegálních her nepřispěje, protože nedokáže zamezit přístupu účastníků k předmětným stránkám. Navíc se prý náklady na blokování mohou promítnout do cen účtovaných spotřebitelům za poskytnuté služby.

Vládní koordinátor digitální agendy Tomáš Prouza (ČSSD) novinářům řekl, že návrh je technicky nedomyšlený a ministerstvo nezvládlo jeho přípravu. "Poté, co doběhne legislativní proces, budeme hledat cestu, jak to napravit," podotkl.

Proti údajné cenzuře internetu chtějí i po přijetí zákona postupovat jeho odpůrci, nyní zvažují své možnosti. ČTK to řekl výkonný ředitel doménového sdružení CZ.NIC Ondřej Filip, který stojí za iniciativou "Přichází cenzor".

Podle zákona se má na technická zařízení, tedy hlavně automaty, vztahovat sazba 35 procent a na ostatní druhy hazardu tak jako dosud sazba 23 procent. Tento návrh kopíruje stav platný od ledna, kdy se na přístroje vztahuje sazba 28 procent.

Zatímco provozovatelé automatů a videoloterijních terminálů považují zákon za špatný, podle zástupců kurzového sázení zařazuje Českou republiku do civilizované Evropy. Prezident Sdružení provozovatelů centrálních loterních systémů a dalších her (SPELOS) Petr Vrzáň tvrdí, že zákon nebral v úvahu názory odborné veřejnosti. Jsou v něm podle něj neodůvodněné regulace, jako třeba nemožnost jackpotu u technických her.

Norma má zavést také opatření proti patologickému hráčství. Prostřednictvím rejstříku budou mít hazard zakázaný například lidé, kteří pobírají dávky pomoci v hmotné nouzi. Zákon také umožní zaměstnancům Celní správy vstupovat do heren, kontrolovat je a vymáhat sankce.