Barack Obama v pátek jako první americký prezident přijel do japonské Hirošimy, která se před 71 lety stala vůbec prvním terčem jaderného bombardování na světě. Americká atomová puma tehdy srovnala město se zemí a připravila o život na 140 tisíc lidí.

Návštěva amerického prezidenta v Hirošimě se na diplomatické úrovni připravovala více než šest let a pro USA i Japonsko má obrovský symbolický význam. Obamovy kroky sledovaly v přímém televizním přenosu statisíce lidí, kteří viděli nejen minutu ticha, kdy Obama stál před památníkem se skloněnou hlavou a zavřenýma očima, ale i to, jak později s empatickým úsměvem rozmlouval s lidmi, kteří bombardování v roce 1945 přežili.

Obama dal předem najevo, že při návštěvě Hirošimy nemá v úmyslu omlouvat se za nálet ani se vracet k válečným zločinům Japonců za druhé světové války.

Historici americké nálety označují za nezbytný krok, který vyústil v záchranu životů. Kritici bombardování naopak tvrdí, že šlo o válečný zločin, protože jeho cílem byli civilisté. V Japonsku se proto v pátek uskutečnily i drobné demonstrace, jejichž účastníci žádali,
aby USA uznaly vinu za útoky a omluvily se za ně.

Obama položil květy k symbolickému památníku obětem jaderného náletu na Hirošimu ze 6. srpna 1945. "Připomínáme si všechny nevinné zabité... v té hrozné válce," pronesl Obama poté, co položil věnec k památníku. "Sdílíme odpovědnost podívat se dějinám zpříma do očí. Musíme se ptát, co musíme udělat jinak, abychom zabránili opakování takového utrpení," dodal.

Šéf Bílého domu zároveň vzdal poctu všem nevinným, kteří za druhé světové války přišli o život, a vyzval k celosvětovému snížení množství nukleárních zbraní.

%insert_attachment[64444980] priloha.html%

Severní Korea návštěvu Obamy v Hirošimě ostře kritizovala. Státní agentura KCNA ji označila za "dětinský" politický manévr "fanatika jaderné války".

Ve zprávě, kterou KCNA vydala ve čtvrtek večer, je Obamova cesta do Hirošimy označována za největší možné pokrytectví.

"Je to dětinský politický kalkul. I když se Obama vydal do zničeného města, nemůže zakrýt, že je fanatikem jaderné války a původcem šíření jaderných zbraní," citovala text agentura AFP.

Severokorejský komunistický režim stále pokračuje ve svém vojenském jaderném programu, ačkoliv je kvůli němu vystaven tvrdým sankcím OSN. Prohlašuje, že tento program je nutný kvůli hrozbě jaderného útoku Spojených států.

Severní Korea kvůli Obamově návštěvě Hirošimy kritizuje i Japonsko. Tokio se tak podle KCNA snaží postavit do role oběti, a tím dát zapomenout na utrpení, které před rokem 1945 rozsévala císařská armáda, zejména pak na kolonizovaných územích, jako byla Korea.