Tisíce lidí v Polsku v sobotu slavily výročí prvních částečně svobodných voleb v roce 1989. Ve dvacítce polských měst podle agentury DPA lidé vyvěšovali vlajky, pořádali pikniky a oslavovali "svátek svobody". Ve Varšavě opozice zorganizovala pochod proti vládě vedené stranou Právo a spravedlnost (PiS).

Do varšavského protestu se zapojili bývalí polští prezidenti Lech Walesa, Alexander Kwaśniewski a Bronislaw Komorowski. Protestní průvod svolala občanská iniciativa Výbor na obranu demokracie (KOD). Trojice exprezidentů při této příležitosti vydala prohlášení k evropskému lidu, v němž vyzývá k ochraně demokracie a vlády práva.

"Z ulic a náměstí, kde se kdysi zrodilo hnutí Solidarita, vyzýváme Evropu, aby solidaritu projevila znovu. Mluvíme jménem statisíců svobodných Poláků, kteří už půl roku v ulicích demonstrují svou podporu demokracii, právu a svobodné Evropě," uvádí se v prohlášení.

Ve Varšavě pochodovalo pod vlajkami Polska a Evropské unie podle organizátorů na 50 tisíc lidí, kteří skandovali "Svoboda, rovnost, demokracie!". Na náměstí Ústavy k demonstrantům promluvili někdejší prezidenti Kwaśniewski a Komorowski.

"Pamatujeme si radostný okamžik, který přinesl Polsku svobodu. Víme také, že to byl počátek nelehkých reforem. Dnes je ale Polsko jiné, lepší, a to díky lidem, kteří bojovali za svobodu," prohlásil Komorowski.

Vůdce KOD Mateusz Kijowski na mítinku kritizoval nynější polskou vládu. "Musíme mít možnost hovořit mezi sebou, ale s lidmi, kteří nás chtějí zbavit svobody a uchvátit veškerou moc ve státě, se mluvit nedá," řekl Kijowski.

Účastníci demonstrace rovněž uctili minutou ticha památku čínských obětí armádního zásahu proti studentským protestům na pekingském náměstí Tchien-an-men, od něhož dnes uplynulo 27 let.

ZAHRANIČÍ NA TWITTERU

Zahraniční rubriku Hospodářských novin najdete také na Twitteru.

Polská opozice obviňuje PiS, že její vláda vedená Beatou Szydlovou ohrožuje právní stát i postavení Polska v Evropě. Vládnoucí konzervativní strana po výrazném vítězství v parlamentních volbách loni v říjnu učinila několik kontroverzních kroků k upevnění moci, mimo jiné sporné personální změny ve složení ústavního soudu.

Sobotní akce se konaly ve znamení vzpomínky na první částečně svobodné volby ze 4. června 1989. Hlasování tehdy drtivě vyhrálo opoziční hnutí Solidarita odborového předáka a pozdějšího prezidenta Walesy.