Policisté z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu přišli o svého šéfa Roberta Šlachtu. A mají strach, co bude s rozpracovanými kauzami - to vše na pozadí konfliktu, který vyvolal náhlý plán vedení policie vytvořit jeden obrovský kriminální superúřad.

Na druhou stranu by si ale po 1. červenci, kdy velká reorganizace odstartuje, policisté mohli výrazně polepšit. Podle informací HN ověřených ze tří zdrojů policejní prezident Tomáš Tuhý detektivům slíbil, že jim jako členům nového elitního superúřadu vzrostou platy průměrně o pět tisíc.

Policisté z protimafiánské jednotky v tom vidí snahu koupit si jejich loajalitu ve chvíli, kdy na protest proti změnám odchází z útvaru část vedení včetně ředitele Šlachty. Ten si zažádal o propuštění do civilu poté, co policejní prezident Tuhý minulý týden oznámil, že spojí Útvar pro odhalování organizovaného zločinu a protikorupční policii do velké jednotky čítající 900 lidí.

Šlachtovi prý o plánu nikdo neřekl, stejně tak byl novinkou pro státní zástupce, kteří řídí vyšetřování největších případů. Upozorňují, že plán je nepřipravený - nikdo pořádně neví, jak bude vyšetřování už brzy fungovat. A naznačují, že v pozadí může být snaha politiků policii ve skutečnosti ochromit.

Ujištění, že policistům vzrostou platy, pronesl policejní prezident Tuhý minulý čtvrtek na bouřlivém jednání s vedením obou útvarů. Bylo to vůbec poprvé, co se vysocí důstojníci ÚOOZ i protikorupční policie dozvěděli o chystaném slučování. Schůzka přišla až potom, co o utajovaném záměru psali novináři. A také den poté, co ho poslancům bezpečnostního výboru stručně nastínil šéf policie Tuhý.

Tuhý na jednání s vedoucími útvarů řekl, že každý policista může dlouhodobě počítat s vyšším platem. Protože zvýšení peněz se nemá projevit v měsíčních odměnách, ale má být součástí osobního ohodnocení každého detektiva. Což je výhodné - jakmile policista jednou osobní příplatek dostane, už mu na rozdíl od pohyblivých prémií zůstává. Policejní prezídium informace o zvýšení platů nekomentovalo. Vyjadřovat se nechtěl ani odcházející ředitel Šlachta. "Nezlobte se, teď o tom nemůžu mluvit," reagoval.

Příplatek by se měl každopádně pohybovat v rozmezí čtyř až šesti tisíc korun měsíčně. Nejsou to malé peníze, jakkoli členové ÚOOZ a protikorupční policie patří k nejlépe placeným detektivům: berou zhruba od 35 do 45 tisíc měsíčně, záleží na funkci, hodnosti a zkušenostech.

Přitom ředitel ÚOOZ Šlachta o zvýšení platů žádal vedení policie už dva roky. Už předloni ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) požádal policejního prezident Tuhého, aby vymyslel, jak přidat profesím, třeba zkušeným specialistům na korupci a promyšlené hospodářské zločiny nebo IT odborníkům, jejichž posílený tým se začal budovat na ÚOOZ letos na jaře. Právě expertům na kyberzločiny policie nemá šanci dát statisícové platy, jaké dnes nabízejí firmy. Žádné řešení se ale dodnes nenašlo.