Ruští agenti pronikli do počítačové sítě vedení americké Demokratické strany a získali přístup k jejím informacím o republikánském kandidátovi Donaldu Trumpovi. S odvoláním na informované bezpečnostní experty to v úterý napsal list The Washington Post. Moskva prý měla přístup i k e-mailovému provozu demokratů.

Ruští špioni podle listu zaútočili i na počítačové sítě samotného Trumpa a jeho pravděpodobné soupeřky Hillary Clintonové. Předmětem jejich zájmu se staly i některé akční výbory republikánů. Detaily těchto operací ale washingtonský list nezná. Ruské velvyslanectví prý o akcích vládních hackerů nemá žádné informace.

Mluvčí prezidenta Vladimira Putina v úterý americká obvinění odmítl. "Zcela vylučuji, že by ruská vláda nebo vládní úřady byly do tohoto zapleteny," řekl novinářům mluvčí Dmitrij Peskov. Putinův internetový poradce German Klimenko agentuře RIA Novosti řekl, že americká obvinění mohou být pokusem ospravedlnit "intrikami nepřátel" slabou ochranu počítačových systémů.

Ruští agenti měli přístup k serverům demokratů zhruba rok. Jejich útok byl zastaven minulý víkend během velké vyčišťovací operace, při níž prošlo kontrolou mnoho počítačů. Žádné finanční nebo osobní informace prý neunikly, do ruských rukou se nedostaly ani informace o dárcích volební kampaně.

List The Washington Post napsal, že akce nebyla dílem zločineckých živlů, ale výsledkem "tradiční špionáže". Útok potvrzuje zájem Moskvy o americký politický systém a snahu ruských expertů pochopit silné a slabé stránky budoucího možného prezidenta. Masivnost útoku svědčí o dobré přípravě, vysoce odborném vedení a kvalitním technickém a softwarovém vybavení.

Identifikovány byly dvě hackerské skupiny, které útočily nezávisle na sobě, napsal The Washington Post. Jedna akce byla zřejmě dílem ruské kontrarozvědky FSB, druhá ruské vojenské rozvědky GRU.