Slovenský antimonopolní úřad v pátek souhlasil se vstupem finanční skupiny Penta do vlastnické struktury slovenského vydavatelství Petit Press, které vydává kromě jiného celostátní deník Sme. Úřad udělil souhlas po 15 měsících, jde tak o nejdéle posuzovanou mediální transakci, napsalo Sme.

Penta se v roce 2014 stala partnerem nového spolumajitele Petit Pressu, společnosti Namav. Ta by měla z vlastnické struktury v příštích týdnech zcela vycouvat. "Podíl v Petit Pressu bude zahrnutý přímo pod skupinu," citoval list manažera Penty pro externí vztahy Martina Danka.

Kromě listu Sme patří do portfolia vydavatelství také deníky Korzár a Új Szó, list The Slovak Spectator a síť regionálních novin My a Echo.

Podle Sme bude Penta moci schvalovat rozpočet a větší investice vydavatelství. Naopak pravomoc výběru generálního ředitele Petit Pressu zůstane jeho druhému dosavadnímu akcionáři, společnosti Prvá slovenská investičná skupina (PSIS).

List napsal, že Penta prostřednictvím Namav zaplatila za původně poloviční podíl ve vydavatelství 15 milionů eur (405 milionů korun). Později odprodala PSIS pět procent akcií vydavatele za 1,5 milionu eur (40,5 milionu korun).

Na protest proti angažování Penty ve vydavatelství většina novinářů Sme z tohoto listu odešla a založili vlastní noviny Denník N.

Penta se na Slovensku předloni angažovala i při koupi dvou předních slovenských vydavatelství 7 Plus a Trend Holding a začlenila je do společnosti News and Media Holding.

Loňskou akvizicí vydavatelství regionálních novin (Vltava-Labe-Press) a časopisů (Astrosat) zase Penta, která podniká v různých odvětvích, vstoupila na český mediální trh.