Vláda nepočítá s žádnými referendy, která by zpochybňovala členství Česka v Evropské unii či NATO. Členství v těchto organizacích je pro Českou republiku zárukou hospodářské stability a bezpečnosti, uvedl v prohlášení mluvčí vlády Martin Ayrer.

Vláda tak reagovala na výroky prezidenta Miloše Zemana, který by nebyl proti celostátnímu referendu o vystoupení České republiky z Evropské unie. Sám by ale hlasoval proti vystoupení.

Podle opoziční TOP 09 Zemanovy návrhy útočí na priority české zahraniční a obranné politiky posledních desetiletí. Naopak KSČM by konání referend podpořila.

"Dlouhodobou prioritou zahraniční politiky vlády České republiky a národním zájmem je být členem EU i NATO," uvedl Ayrer. Stabilizovaná, soudržná a fungující EU je podle vládního prohlášení zárukou dalšího bezpečného rozvoje Česka.

"Vláda v této souvislosti nezvažuje činit jakékoli kroky, které by naše členství a dlouhodobé směřování zahraniční politiky ČR jakkoli zpochybňovaly, nepočítá se tedy ani s žádnými referendy," dodal Ayrer.

"Přijetí zákona o referendu samozřejmě podporujeme a Poslanecká sněmovna zákon projednává, ale já osobně nepovažuji za dobrý nápad pořádat referendum o vystoupení z Evropské unie," řekl šéf poslanců ČSSD Roman Sklenák.

%insert_attachment[59522200] priloha.html%

Podle ministra financí Andreje Babiše (ANO) je potřeba lidem vysvětlovat, proč je Česko v EU a že by nebylo dobré evropský spolek i přes chyby, které má, opouštět.

"Není to dobrý nápad. Institut referenda by měl být zaveden. Ale dělat referendum o vystoupení z EU by pro nás bylo zničující," řekl novinářům ve sněmovně Babiš.

Podle Zemana by v případě přijetí zákona o celostátním referendu mohli lidé vyvolat hlasování třeba i o setrvání v NATO. Uvedl, že na rozdíl od jiných politiků by konání referend o takových závažných otázkách nebránil, ale zároveň by v nich říkal svoje argumenty, proč v těchto organizacích, jako je EU a NATO, zůstat.

Proti návrhům na všelidové hlasování v těchto záležitostech je i TOP 09. "Oba návrhy útočí na priority české zahraniční a obranné politiky posledních desetiletí. Těmito návrhy se Miloš Zeman stal bezpečnostní hrozbou pro Českou republiku," uvedl na sociálních sítích předseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

Euroskeptická ODS by s hlasováním o setrvání v EU počkala na to, zda se podaří uskutečnit reformu unie. "Stále se snažím věřit, že si představitelé členských zemí uvědomí, že takto to dál nejde. Referendum o NATO je úplný nesmysl a obecné referendum rozhodně nemá být uzákoněno," napsal předseda občanských demokratů Petr Fiala.

Naopak komunisté, kteří jsou dlouhodobými kritiky členství Česka v Severoatlantické alianci, by podpořili konání obou referend. "Celý klub KSČM je názoru, že je potřeba přijmout zákon o obecném referendu a že otázka, jestli setrvat, nebo nesetrvat v unii, je věc, která by se v referendu přímo nabízela. Tím víc se nabízí otázka setrvání v paktu NATO," řekl šéf KSČM Vojtěch Filip.

Normu o celostátním referendu, kterou poslala vláda do sněmovny loni v červenci, musí jako ústavní zákon podpořit třípětinová většina poslanců i senátorů. Kabinet tak pro zákon musí hledat podporu v obou parlamentních komorách i mezi opozičními poslanci. Zeman při svém projevu ve sněmovně 11. března doporučil poslancům zákon schválit.