Francouzský socialistický premiér Manuel Valls v úterý odpoledne v parlamentu zabránil poslancům, aby ve druhém čtení hlasovali o návrhu sporné reformy zákoníku práce. Použil při tom článek ústavy, který vládě za určitých okolností umožňuje zákonodárce obejít a návrh prosadit "silou". Definitivní schválení reformy, proti níž se ve Francii už několik měsíců konají demonstrace, to ale ještě neznamená.

Reforma, proti níž v Paříži protestovalo podle policejní prefektury šest až sedm tisíc lidí, rozděluje i samotné socialisty. Stejně Valls postupoval už při prvním čtení v květnu.

Pravice ani levice zatím nevyvolaly očekávané hlasování o nedůvěře, což je mechanismus, kterým poslanci mohou podle ústavy prosazení návrhu zákona zabránit. Čas na to mají do středečního odpoledne. Lídr poslanců pravicových Republikánů Christian Jacob Vallsovu iniciativu označil za "maškarádu" a řekl, že jeho strana, jejíž poslanci na protest opustili jednací sál, se nebude účastnit vyřizování účtů mezi levicí.

Text návrhu zákona tak bude podle agentury AFP nejspíš schválen, neboť je pravděpodobné, že poslanci vládě důvěru vysloví, i pokud na takové hlasování dojde. Norma pak bude putovat mezi Senátem a Národním shromážděním, které by ji mělo definitivně schválit 22. července.

%insert_attachment[64444980] priloha.html%

Mimořádným, ale poměrně často používaným krokem, který umožňuje ústava, se vláda vyhnula riziku, že schválení změn rok před volbami parlamentu a hlavy státu zablokují její vlastní poslanci. Zmírnění ochrany zaměstnanců podle vlády povzbudí podniky k přijímání nových pracovníků. Kritici však tvrdí, že reforma umožní zaměstnavatelům obcházet práva zaměstnanců.