Varšava míní, že Gruzie je připravena na vstup do Severoatlantické aliance, a podobný krok nebude blokovat. Novinářům to v sobotu na okraj summitu NATO řekl polský ministr zahraničí Witold Waszczykowski. Je podle něj nyní na spojeneckých zemích, aby o přijetí kavkazské země rozhodly.

Gruzínci o členství dlouhodobě usilují. Společná komise NATO-Gruzie se na úrovni ministrů zahraničí sešla v pátek. Dokument, který přijala, uvádí, že gruzínský ministr Mikheil Džanelidze označil gruzínské členství v NATO za zásadní prioritu své země.

Spojenci ocenili trvalou snahu Gruzie o posilování demokracie, ekonomický rozvoj a efektivnější obranné struktury i modernizované ozbrojené síly. Tbilisi podle nich dosáhlo od posledního aliančního summitu ve Walesu výrazného pokroku.

Gruzie, která například výrazně přispívá k aktivitám NATO v Afghánistánu, je podle expertů na případné členství připravena lépe než další zájemci Makedonie či Bosna a Hercegovina.

Také dlouhodobou českou pozicí je podpora gruzínského vstupu do aliance. "Na (pátečním) jednání zazněly různé odstíny podpory," řekl ČTK informovaný diplomat.

Aliance v roce 2008 na summitu v Bukurešti možnost budoucího přijetí Gruzie naznačila, země ale musí splnit potřebné podmínky. Některé členské státy NATO ale připomínají pravděpodobně silně podrážděnou reakci Ruska na podobný krok v době už tak mrazivých vzájemných vztahů aliance s Moskvou.

ZAHRANIČÍ NA TWITTERU

Zahraniční rubriku Hospodářských novin najdete také na Twitteru.

Přesto aliance nekončí se svou politikou otevřených dveří, což ostatně dokazuje i přítomnost premiéra Černé Hory na nynějším summitu. Milo Djukanović se účastní jako zástupce země, která se plnoprávným 29. členem NATO stane po konci potřebné ratifikace mezi stávajícími členskými státy.

Přistoupení Černé Hory k NATO je prvním rozšířením Severoatlantické aliance od roku 2009, kdy do organizace vstoupily Albánie a Chorvatsko.