Vrchní soud potvrdil usnesení Městského soudu v Praze, který zamítl návrh vlastníka opencard, firmy eMoneyServices (EMS), na vydání předběžného opatření. Firma chtěla opatřením bránit důvěrná data systému opencard. Ve čtvrtek to sdělil mluvčí magistrátu Vít Hofman. Praha se s EMS pře kvůli opencard řadu měsíců, firma podala na město již sedm žalob, mimo jiné kvůli údajným dluhům. EMS si celkově nárokuje asi 700 milionů korun.

%insert_attachment[59500990] priloha.html%

"Ve středu jsme prostřednictvím datové schránky obdrželi usnesení Vrchního soudu z 26. května 2016, kterým bylo potvrzeno usnesení Městského soudu v Praze ze dne 7. března 2016. Vrchní soud tak potvrdil předchozí zamítnutí návrhu na nařízení předběžného opatření," uvedl Hofman.

Předběžným opatřením se EMS domáhala uložení povinností Praze a společnosti Operátor ICT zdržet se jakéhokoli jednání spočívajícího především v neoprávněných zásazích do software, porušování licenčních smluv a předávání podkladů chráněných licenčními smlouvami v rámci soudního řízení. "Vrchní soud se ztotožnil s naší argumentací, podle které žalobce neosvědčil, že jeho majetková práva k autorskému dílu jsou ohrožena způsobem, který by byl důvodem pro nařízení předběžného opatření," uvedl Hofman.

EMS podala na Prahu naposledy žalobu v pondělí 11. července, domáhá se vyplacení 30 milionů korun. V minulosti se žalobami domáhala vyplacení dalších částek. Firma rovněž napadla provoz nové karty MHD Lítačka, kterou vedení firmy považuje za plagiát opencard. Celkem si firma nárokuje zhruba 670 milionů korun plus úroky za asi 50 milionů.

Provoz Lítačky spustila Praha od letošního března, kdy zároveň přestala vydávat nové opencard. Lítačku Praze dodala firma XT-Card, jejímž správcem je městská firma Operátor ICT. Ta od města dostává měsíční paušál přibližně čtyři miliony korun a 100 korun za každou vydanou kartu. Opencard vlastní kolem 1,2 milionu lidí a Praha za ni dala přes 1,7 miliardy korun.