Zdravotní sestra Věra Marešová pacienty v rumburské nemocnici nezabila. Vrchní soud v Praze potvrdil rozsudek krajského soudu, zamítl odvolání žalobce.

"Důkazy pro to, co je uvedeno v žalobě, nejsou," konstatoval předseda senátu Michal Hodoušek.

Marešová novinářům řekla jen pár slov a poté odešla. "Je to velmi silný dojem. Musím ho nejdříve vstřebat. Omlouvám se," uvedla Marešová.

Zdravotní sestře původně hrozilo doživotí, řadu měsíců strávila také ve vazbě. Nyní její kauza končí. "Jsme spokojeni s výsledkem. Byla jsem po celou dobu přesvědčena, že je paní Marešová nevinná," prohlásila její advokátka Iva Jónová.

V současné době s klientkou zvažuje, že budou žádat o odškodné. "Bylo to pro ni těžké, byla nějakou dobu ve vazbě, v té době nesplácela úvěry, to znamená, že je v těžké situaci. Teď jí ale začíná nový život," doplnila obhájkyně.

Soudce Hodoušek uvedl, že v kauze byly mimořádně klíčové znalecké posudky, každý byl přitom trochu jiný. Hodoušek se však nedivil tomu, že byla na Marešovou podána obžaloba. První posudek, který si zadala policie, mluvil jednoznačně. "Ta věc vypadala v té fázi velice jasně," prohlásil Hodoušek. Dodal, že další dokumenty však původní závěry znalce vyvrátily.

Marešová byla obžalována z vraždy šesti pacientů. Se smrtí pěti lidí byla podle soudu spojována přitom jen proto, že se zjistilo, že měla v té době službu. Soudce uvedl, že pokud by úmrtí poslední pacientky nespustilo policejní vyšetřování, předešlé případy by vůbec nikdo neřešil. "A nikdo by se nad tím ani nepozastavoval," řekl Hodoušek.

Advokátka upozornila na chyby žalobců

Obhájkyně Marešové u vrchního soudu upozornila na pochybení státního zástupce. Ten v odvolání neuvedl, jestli ho podal ve prospěch, nebo neprospěch její klientky. Tuto podmínku přitom vyžaduje zákon.

"Doplnili to až po lhůtě," potvrdila advokátka Jónová. Podle ní by se tak soud odvoláním státního zástupce neměl vůbec zabývat.

Žalobkyně Renata Brabencová řekla, že v kauze zůstává řada otázek nezodpovězených, tudíž by podle ní měl vrchní soud případ vrátit zpět krajskému soudu. Podle ní například znalecké posudky jednoznačně neřekly, jestli šest pacientů zemřelo přirozenou smrtí, nebo podáním vysokého množství draslíku.

"Nebylo spolehlivě vysvětleno, že se na křivce EKG objevily jevy, které podle znalce ukazují na podání draslíku," uvedla státní zástupkyně. Takové tvrzení je ale podle obhájkyně Jónové v rozporu s důkazy, jež byly dosud předloženy.

Marešová u soudu zopakovala, že nikoho nezabila. "Nikoho jsem neusmrtila, nikomu jsem neublížila a ani jsem nikomu ublížit nechtěla," prohlásila.

Požadavek pozůstalých na odškodnění její obhájkyně označila za neodůvodněný a nemravný.

Krajský soud v Ústí nad Labem letos v lednu zdravotní sestru zprostil obžaloby, přestože žalobce pro ni požadoval doživotí. Podle ústeckého soudce Romana Felzmanna chyběl jakýkoliv přímý důkaz proti obžalované.

"Soud nemá za to, že se skutky staly," řekl Felzmann.

Pro Marešovou byl klíčový revizní posudek, jejž předložili znalci a který jí dal za pravdu. Podle něj nelze dokázat, že by zavinila úmrtí šesti pacientů v rumburské nemocnici. Znalci z Fakultní nemocnice v Olomouci neshledali v její práci pochybení.