Krajský soud ve Zlíně ve středu zprostil pět osob a firmy Excalibur Army a Real Trade Praha obžaloby ze skladování zakázaných výbušnin ve Vrběticích na Zlínsku. Lidem hrozily až dvanáctileté tresty, firmám i zrušení.

Státní zástupce Leo Foltýn žádal pro dva obžalované podmíněné tresty a pro tři lidi tresty od tří let do 6,5 roku. Firmám navrhl peněžité tresty deset a pět milionů korun. Obhajoba vinu odmítla a žádala zproštění obžaloby. Soud jí dal za pravdu. Rozsudek není pravomocný, státní zástupce si vzal lhůtu pro odvolání.

Firmy podle předsedy soudu Jiřího Dufka neskladovaly miny jako takové, ale jen těla min. Materiál tak nelze považovat za zakázaný. Zakázaný je iniciátor této výbušniny, tělo miny je neutrální. Dovozem pouze těl min tak nebyl podle soudu spáchán trestný čin.

Podle obžaloby Real Trade Praha, tedy obchodní agentura propojená se zbrojařskou firmou Excalibur Army, koupila od dceřiné maďarské společnosti firmy Excalibur Army na začátku roku 2012 vojenský materiál včetně 269 min typu MON-100 a 232 min typu MON-200.

Podle Foltýna jde o protipěchotní miny zakázané právními normami České republiky i mezinárodněprávními normami navazujícími na Ottawskou konvenci. Foltýn se ve středu k soudu nedostavil, podle jeho zástupce má dovolenou.

%insert_attachment[59522200] priloha.html%

Podle zmocněnce Excalibur Army Andreje Čírtka ale Ottawská úmluva nezakazuje protipěchotní miny, ale miny, které explodují přítomností, blízkostí nebo kontaktem osoby. Za zakázané je podle něj nepovažuje ani maďarský stát.

Zbrojař Jaroslav Strnad dříve u soudu odmítl, že by jeho firma Excalibur Army dovezla do skladu v muničním areálu ve Vrběticích na Zlínsku zakázaný materiál.

Firma podle něj s Maďarskem obchoduje dlouhodobě, o uvedené miny podle něj firmě nešlo, koupila je v balíku s dalším materiálem. Také Dufek ve středu uvedl, že nelze předpokládat, že by miny byly podstatou obchodu.

Podle advokáta Pavla Jelínka byl rozsudek očekávaný. "Od počátku jsme tvrdili, že podání návrhu na obžalobu ÚOOZ byla absolutní nesmysl. V té době už věděli, že nemohlo dojít k trestnému činu. Znali stanoviska Maďarska, které potvrdilo, že nepustilo do České republiky žádnou zakázanou minu. Chápu to tak, že ÚOOZ měla důvod k tomu, aby se předvedla, že něco v souvislosti s Vrběticemi jakoby dotáhla do konce, ale nemá to spolu nic společného," řekl ve středu Jelínek, jehož kancelář zastupovala všechny obžalované. Podle Jelínka bylo poškozeno dobré jméno jeho klientů, nevyloučil další právní kroky.

Podle jeho kolegyně, advokátky Dany Libochowitzové, bylo tvrzení o zakázanosti min chybné. "Přitom je snadno dohledatelné z nejrůznějších veřejných zdrojů v anglickém jazyce na síti internet, že směrové miny v režimu dálkového řízeného odpalu, mezi které patří známý typ Claymore či jeho východní obdoba MON, nejsou Ottawou zakázané," uvedla Libochowitzová ve vyjádření společnosti Excalibur Army.

Obhajoba se také domnívá, že za případem je konkurenční boj. "Protože na začátku procesu byla schůzka policejního vyšetřovatele s informátorem, který pravděpodobně pochází z prostředí zbrojařských společností," uvádí se v prohlášení.

Stíhání bylo vedeno pro vývoj, výrobu a držení zakázaných bojových prostředků a porušení povinnosti v souvislosti s vydáním povolení a licence pro zahraniční obchod s vojenským materiálem.

Obžalobě čelil předseda představenstva Real Trade Praha a jednatel Excalibur Army Petr Kratochvíl, dřívější prokuristka Real Trade Praha Ivana Linhartová, bývalý místopředseda představenstva Real Trade Praha Vít Paulíček, hlavní zbrojíř Excalibur Army Roman Štika a bývalý skladník Excalibur Army ve Vrběticích, nyní starosta obce Bohuslavice nad Vláří František Machuča.

Jako jediný z obžalovaných si rozsudek vyslechl Štika. "Jsem šťastný, jak to dopadlo. Rodina mě podpořila. Byl jsem v nejistotě rok a půl, to víte, že to zanechá následky," řekl novinářům Štika.

V areálu ve Vrběticích na Zlínsku předloni v říjnu a listopadu vybuchly dva sklady s municí. Při první explozi zahynuli dva lidé. Z epicentra prvního výbuchu odvezli policisté tisíc kusů munice ke zničení. Místo výbuchu začali policisté ohledávat před měsícem.

Oba vybuchlé sklady si ale pronajímala jiná společnost, ostravská firma Imex Group. Kauza skladování údajně zakázaných výbušnin s explozemi ve Vrběticích nesouvisí, miny byly nalezeny při kontrole až v prosinci roku 2014.