Prioritou pro Rusko a Turecko je návrat k předkrizovým poměrům, tedy do doby před loňským listopadem, kdy turecký stíhač sestřelil u turecko-syrských hranic ruský bombardér. Po jednání s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem to v úterý v Petrohradu prohlásil šéf Kremlu Vladimir Putin.

"Chceme plně obnovit vztahy s Tureckem a uděláme to," ujistil Putin novináře na tiskové konferenci. Rusko postupně protiturecké sankce zruší, podle ruského prezidenta je možné nalézt shodu i na řešení syrské krize, kde se názory rozcházejí. Obě země mají podle něj na urovnání konfliktu zájem.

Podle zdrojů z turecké delegace, na něž se odvolává agentura Reuters, proběhlo jednání ve velmi pozitivním ovzduší. Obě země mají "jasný záměr" normalizovat vztahy a jsou odhodlány pohnout se kupředu.

"Jsem přesvědčen, že spolupráce s Ruskem významně přispěje k řešení mnoha problémů v regionu," řekl Erdogan ve zjevné narážce na konflikt v Sýrii, kde Ankara podporuje povstalce proti režimu Bašára Asada, ruského spojence v Damašku.

Nynější jednání bude mít podle Putina na budoucí rusko-turecké vztahy "významný dopad". Rusko postupně zruší protiturecké sankce, podle ruského prezidenta je možné nalézt shodu i na řešení syrské krize, kde se názory rozcházejí. Obě země mají podle něj na urovnání konfliktu zájem.

Turecký prezident potvrdil, že normalizace styků s Moskvou je v zájmu obou zemí. Vztahy jsou podle něj nyní silnější a odolnější vůči krizím. Ankara podle Erdogana rozšíří spolupráci s Ruskem v řadě oblastí včetně zbrojního průmyslu.

Rychle bude realizován projekt Turkish Stream, nový rusko-turecký plynovod nahrazující neuskutečněný plán plynovodu South Stream, jenž měl obcházet Ukrajinu přes Černé moře na Balkán. Rusko v Turecku postaví první jadernou elektrárnu.

Bombardér, sankce a normalizace

Turecký útok na ruské letadlo loni v listopadu zmrazil vztahy obou zemí. Jeden z pilotů stroje zahynul, když byl po katapultování se zasažen střelbou ze země. Při záchranné operaci navíc povstalci zabili dalšího ruského vojáka. Druhý pilot byl prostřednictvím armády syrského vládního režimu předán Rusům.

Moskva odpověděla uvalením sankcí. Za pět měsíců letošního roku se podle ruských statistik vzájemný obchod propadl o 43 procent. Ruská odveta citelně zasáhla turecký turistický průmysl: v červenci na turecké pláže dorazilo o 97 procent méně Rusů než před rokem, v červnu o 93 procent méně.

Turecká omluva za incident ale zahájila bleskové usmiřování, včetně odvolání ruských sankcí. Putin zase podpořil Erdogana v půli července při pokusu o převrat v Turecku s 240 oběťmi na životech.

ZAHRANIČÍ NA TWITTERU

Zahraniční rubriku Hospodářských novin najdete také na Twitteru.

Erdogan, který na tiskové konferenci označil ruského vůdce za "drahého přítele", znovu poděkoval Putinovi za loajalitu, kterou mu prokázal po nedávném nezdařeném puči části turecké armády. Tehdejší telefonát z Kremlu prý pro tureckého prezidenta znamenal "psychologicky mnoho".

Putin pokus o převrat znovu důrazně odsoudil, "Chci zopakovat naše zásadní stanovisko, že jsme vždy kategoricky proti jakýmkoli pokusům o protiústavní akce. Doufám, že pod vaším vedením se turecký lid s tímto problémem vyrovná a že pořádek a ústavní poměry budou obnoveny," řekl Erdoganovi.

Putin v úterý prohlásil, že protiturecké sankce bude Rusko rušit "krok za krokem". Otázka ruských charterových letů do Turecka, na nichž do značné míry závisí objem turistiky, bude nicméně vyřešena už v blízké budoucnosti.

Ruský ministr hospodářství Alexej Uljukajev k tomu dodal, že potravinové embargo, vyhlášené proti Turecku, může být zcela zrušeno do konce letošního roku. Rusko musí prý nejprve znovu prověřit kvalitu tureckých exportní produktů.

Erdoganova petrohradská mise má podle pozorovatelů odstranit poslední zbytky nedůvěry mezi oběma vůdci. Spekulace o možném novém spojenectví podporuje i souběžné zhoršení vztahů se Západem, který je znepokojen Erdoganovým tvrdým postihem údajných pučistů.