V thajském letovisku Chua Chin na pobřeží Thajského zálivu ve čtvrtek vybuchly dvě nálože, při jejichž explozích zahynula jedna Thajka a dalších 19 osob utrpělo zranění, sdělila tamní policie.

Mezi zraněnými je sedm zahraničních turistů. Česko nemá informace, že by mezi postiženými byli Češi. Thajská policie také teprve zjišťuje motivy útoků a pátrá po jejich pachatelích.

Thajsko zadrželo už druhého cizince podezřelého z atentátu v Bangkoku. Možná umístil bombu - čtěte ZDE

České ministerstvo zahraničí zatím nemá informace, zda jsou mezi lidmi zasaženými útokem Češi. Uvedla to Irena Valentová z tiskového odboru úřadu, podle které se mohou lidé případně obrátit na konzulární linku v Bangkoku.

Podle místopředsedy Asociace cestovních kanceláří ČR Jana Papeže ale v letovisku s největší pravděpodobností žádní Češi v rámci organizovaných zájezdů nebyli, protože teď je v dané oblasti období dešťů a tuzemské kanceláře tam vozí turisty od října do dubna.

Podle agentury AFP jsou mezi sedmi zraněnými zahraničními turisty dva Nizozemci. Národnost ostatních se zatím nepodařilo novinářům zjistit. Tři lidé jsou zraněni vážně. 

Thajská policie sdělila, že bomby ukryté v květináčích 50 metrů od sebe v oblíbeném letovisku jihovýchodně od Bangkoku byly odpáleny na dálku pomocí mobilních telefonů. Druhá, která zabíjela a zraňovala, vybuchla u jednoho baru půl hodiny po první, jež nikoho nezasáhla. Mrtvou je podle policie místní prodavačka jídla. Zranění, jejichž stav thajské zdroje neupřesnily, jsou v nemocnici.

ZAHRANIČÍ NA TWITTERU

Zahraniční rubriku Hospodářských novin najdete také na Twitteru.

Policie se domnívá, že atentát souvisí s vnitřními spory v Thajsku, nikoli s mezinárodním terorismem. V letovisku Čua Čin má svůj palác 88letý thajský král Pchúmipchon Adundét, který je nejdéle vládnoucím monarchou světa a má mnoho kritiků. V pátek bude v zemi tradiční den volna u příležitosti narozenin královny Sirikit.

Odpůrcům vlády se také nelíbí, že vládnoucí vojenská junta uspořádala referendum, v němž lidé minulý týden schválili novou ústavu. Výsledek referenda je přesvědčivým vítězstvím pro vůdce junty generála Prajutcha Čana-Oču, který se dostal k moci po státním převratu v roce 2014. Opozice to označuje za nepřípustné posílení pozice armády.

Koordinované bombové útoky nejsou na převážně muslimském jihu země nijak vzácné, při bojích tamních povstalců v posledních letech zahynuly tisíce lidí. Na jiném místě na jihu Thajska ve čtvrtek podle policie na jednom tržišti zranila exploze bomby šest lidí.

Avšak útoky v thajských turistických místech jsou podle stanice BBC ojedinělé.