Spojené státy v poslední době zlepšily svůj postoj k žádosti o vydání islámského duchovního, kterého turečtí představitelé obviňují ze zosnování nedávného pokusu o převrat. Novinářům to v sobotu řekl turecký premiér Binali Yildirim.

Ten informoval i o tom, že na návštěvu Ankary koncem srpna dorazí americký viceprezident Joseph Biden. V říjnu pak přijede ještě ministr zahraničí John Kerry.

Premiér Yildirim zveřejnil i nové údaje o počtu lidí, kteří v rámci čistek po nezdařeném puči přišli o práci. Podle něj jich je už 81 494.

Biden má do Turecka přijet 24. srpna, což je datum, kdy měl podle původních plánů přijet do Ankary Kerry. Jeho návštěva se ale odkládá na říjen, řekl Yildirim.

S oběma politiky budou Turci pravděpodobně mluvit právě i o procesu vydání Gülena, který žije v exilu USA a o jehož extradici Ankara po červencovém puči žádá.

První žádost Američané odmítli jako nedostatečně odůvodněnou, druhou nyní zkoumají. Optimistický byl ohledně osudu žádosti i ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu, který v pátek řekl, že má ohledně procesu vydání z USA "pozitivní signály".

"Nejdůležitějším základem pro zlepšení našich vztahů s USA je vydání Gülena, tam není žádný prostor pro vyjednávání," řekl v sobotu podle stanice CNN Türk premiér.

"To, zda budou antiamerické nálady v Turecku pokračovat, nebo nikoliv, souvisí i s tímto," dodal.

Úřad istanbulského prokurátora v sobotu oznámil, že kromě žádosti o vydání byl do USA odeslán i dopis, v němž Ankara žádá Gülenovo zadržení.

Pětasedmdesátiletý duchovní Gülen obvinění ze snahy svrhnout vládu odmítá a chce, aby vyšetřování týkající se jeho údajného podílu na převratu vedl nezávislý mezinárodní orgán. Turecká justice podle něj není nezávislá, a proto by nemohlo být zaručeno jeho právo na spravedlivý proces. Vláda prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana pronásleduje Gülena a jeho příznivce dlouhodobě, po pokusu o puč akce proti nim ještě zintenzivnila.