Částky, které exekutoři vymáhají, nesahají příliš vysoko. Průměrný důchodce v exekuci dluží přibližně 27 tisíc korun. Vyplývá to ze statistiky společnosti KRUK. Nejvíce exekucí je zaznamenáno v Ústeckém a Moravskoslezském kraji, Zlínský kraj naopak vykazuje nejmenší procento důchodců v exekuci. 

Pracující důchodci

Ve věku nad 65 let pracuje pouze 15,6 procenta mužů a 7,9 procent žen. Z takového údaje vyplývá, že při běžném důchodu kolem 11 tisíc korun je téměř nemožné splatit dluh, i přesto, že sahá k nepříliš vysoké částce do 30 tisíc. Tento fakt se promítá i v insolvenčních řízeních, kterými se chtějí důchodci dluhů zbavit.


Kde je chyba?

Ze statistiky vyplývá, že mnoho důchodců se dostalo do finančních problémů právě díky svým dětem nebo vnoučatům. „Staří lidé chtějí být své rodině užiteční a pro své děti nebo vnoučata by udělali cokoliv. Proto se často nechají přesvědčit, aby na sebe vzali úvěry svých příbuzných, kteří si z různých důvodů nemohou půjčit peníze sami,“ vysvětluje Markéta Fixová, mluvčí společnosti KRUK.

Insolvence

V insolvenčních senátech na krajských soudech je evidováno mnoho žádostí o oddlužení ze strany důchodců. Mnohdy jde o nízké půjčky, díky úrokům se však splátce často dostává do neschopnosti hradit závazky. Jsou to i případy, kdy důchodci pro své vnuky či zřídí tarif u mobilního operátora, a to na své jméno. I taková měsíční částka je však destruktivní.

Spousta důchodců musí platit nájem, pokud žijí v domácnosti ve stáří sami, tak i několik set korun měsíčně dokáže napáchat dluh v řádech desítek tisíc, stejný efekt mají i nezaplacené pokuty revizorů. Náklady se zvyšují se zahájeným soudním řízením.

Jednou z možností, jak dosáhnout ukončení exekuce, je institut oddlužení. Ten však bývá v těchto případech nemožný vzhledem k tomu, že nezabavitelná částka penze tvoří převážnou část celkové mzdy. Částka, kterou by pak měl důchodce posílat věřitelům, nebude stačit k dosažení 30% uspokojení. Důchodce v tomto případě spadá do konkursu a věřitelé se uspokojí z tržby z majetku. Jednou z možností je najít si přivýdělek, nicméně hledání brigádních pozic je v důchodovém věku velmi těžké, ba ze zdravotního hlediska často nemožné.

Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ)

ČSSZ na konci roku 2015 evidovala přibližně 80 tisíc exekucí včetně insolvencí na penzi. To je meziroční nárůst o 6,2 procenta. ČSSZ z exekucí vyplatila za loňský lok věřitelům dohromady částku 1,62 miliardy korun.

Související