Prezident Miloš Zeman se rozhodl, že části setkání s německou kancléřkou Angelou Merkelovou se na Pražském hradě zúčastní i první místopředseda vlády a šéf ANO Andrej Babiš společně s ministrem zahraničí Lubomírem Zaorálkem. Jedním ze dvou propíraných témat má být migrace, přestože premiér Bohuslav Sobotka si přál, aby toto téma nedominovalo celé návštěvě. Podle mluvčího prezidenta Jiřího Ovčáčka ale něco takového není možné.

 | Předplatné HN+ je zcela bez reklam.
 | Předplatné HN+ je zcela bez reklam.

"Pan prezident při setkání s paní kancléřkou tematicky naváže na nedávná jednání s francouzským prezidentem Françoisem Hollandem a v průběhu jednání chce probírat dvě zásadní témata. Prvním je migrační vlna spojená s teroristickými útoky, tím druhým je budoucnost Evropské unie po brexitu," řekl mluvčí Jiří Ovčáček.

Podle něj bude mít setkání na Hradě dvě části. V první bude mluvit prezident pouze s kancléřkou, ve druhé budou účastni ministři Babiš a Zaorálek.

"Jednání mezi čtyřma očima bude zhruba půl hodiny, po něm bude následovat podobně dlouhé jednání delegací, kde je v plánu účast prvního vicepremiéra pana Babiše a ministra zahraničí," podotkl Ovčáček. Na dotaz, proč prezident pozval právě Babiše a Zaorálka, mluvčí uvedl, že Zeman chtěl, aby zastoupení delegací bylo co nejvíce reprezentativní.

Mluvčí hnutí ANO Lucie Kubovičová pozvánku prezidenta pro Andreje Babiše potvrdila s tím, že Babiš se jednání na Hradě zúčastní. Zároveň přijde na večeři, kterou pořádá u příležitosti návštěvy kancléřky premiér Sobotka. Na večeři ale Babiš nebude mít zdaleka takovou možnost mluvit s Merkelovou jako na Hradě.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist