Nejtěsnějším možným způsobem prosadili senátoři změnu zákona, která by cyklistům umožnila vypít několik skleniček piva nebo vína. Ke schválení bylo potřeba 21 hlasů, a právě takový počet hlasoval pro. Šest senátorů hlasovalo proti a zbytek se zdržel hlasování.

Návrh Zdeňka Škromacha (ČSSD), Ivo Valenty a dalších senátorů požaduje, aby cyklisté na cyklostezkách, v obcích a na silnicích třetí třídy mohli mít až 0,8 promile alkoholu v krvi, pokud pojedou na jízdním kole sami. Další podmínkou je to, že alkohol nevyloučí jejich schopnost řídit kolo. Sankce by se na cyklistu nadále vztahovaly i v případě, pokud by pod vlivem alkoholu zavinil dopravní nehodu.

Podle Škromacha s Valentou by se povolením rozumné míry alkoholu u cyklistů srovnal nevyvážený stav, kdy v sousedním Rakousku jedno či dvě piva za řídítky nevadí. "Na cyklostezky jedno pivo nebo pohárek vína patří," tvrdí slovácký miliardář Valenta, který ve čtvrtek argumentoval v Senátu i podporou živnostníků.

"Jsem přesvědčen o tom, že je nezbytně nutné liberalizovat pravidla pro cyklisty, podpořit další rozvoj cykloturistiky v naší zemi, a zároveň tak pomoci nejen moravským vinařům, ale také dalším stovkám malých živnostníků, kteří podél husté sítě cyklostezek rozvíjí své podnikatelské aktivity," řekl a ohradil se proti těm, kteří upozorňují na podnapilé cyklisty. "Nikdo z nás nechce opilé cyklisty. A ti, kdo nám tuto argumentaci předhazují, jsou podle mne pouze zaslepení puritáni, odtrženi od holé reality."

Několik senátorů vystoupilo proti novele zákona a nejvíce ze všeho poukazovali na agresivitu českých řidičů i cyklistů. Proti tomu se ohradil v závěrečné řeči Zdeněk Škromach, který oponoval, že občanům věří. "Říkat, že jsme v něčem mimořádní, obzvláště v tom, v čem je co špatné, tak to považuji za určitou nedůvěru vůči občanům vlastní země," uvedl.

Proti alkoholu vystoupil senátor Jozef Regec, který řadu let reprezentoval Česko v cyklistice. "Nemyslím si, že je dobře, co teď děláme, lidský život máme jen jeden, je krátký a měli bychom si ho užívat," varoval s tím, že cyklisté určitě nebudou hranici 0,8 promile dodržovat. "Neznám cyklistu, který bude mít 0,8 promile a přestane pít. Každý si dá více skleniček piva nebo vína. Nemyslím si, že jsme připraveni na to, abychom byli schopni tuto hranici dodržovat," prohlásil.

Nejvíce mluví proti novele dlouholetý starosta Šumperka, senátor Zdeněk Brož, který poukazoval na možné problémy ohledně silnic, kde by mohli jezdit cyklisté podnapilí.

"Zkusme se dnes zeptat, kolik cyklistů skutečně ví, po jaké silnici jedou. A v případě, že to nebudou domácí, jak se dozví, že najeli z polní cesty na silnici třetí třídy, nikoliv první nebo druhé? Co se bude dít mezi obcemi, které jsou spojené jen silnicemi druhé třídy?" ptal se Brož, který se obává i o bezpečí dětí. "Nejhorší je, když podnapilý cyklista doprovází dítě na jeho vlastním kole," tvrdil a popisoval situace, kdy se takové dítě s dospělým pod vlivem alkoholu objeví například na složitějších křižovatkách.

Poslanci jsou spíše proti

Zákon s výraznou změnou se nyní vrátí poslancům, kteří ho musí potvrdit. Ačkoliv už loni jednou alkohol za řidítky odmítli, není jisté, zda to udělají znovu.

"Po divadle, které kolem tohoto tématu vyvolali senátoři, je možné všechno. Podobně jako u protikuřáckého zákona," tvrdí poslanec Karel Šidlo, dopravní expert komunistů, který s povolením alkoholu u cyklistů zásadně nesouhlasí. "Pokud by to prošlo, byl by to nešťastný průlom do nulové tolerance alkoholu na českých silnicích," dodal Šidlo.

Poslanec ANO Martin Kolovratník, který je zpravodajem většiny dopravních zákonů, věří, že jeho kolegové ve sněmovně nezmění názor a alkohol u cyklistů znovu odmítnou. "Před volbami je to nepopulární krok, ale cyklisté jsou účastníky silničního provozu a policejní statistiky jasně dokládají, že alkohol za řidítky není v pořádku," řekl Kolovratník. Rozhodnutí senátorů pak považuje za hloupost. "Hlasovali nezodpovědně a hazardují s lidskými životy," dodal poslanec.

 

Reakční doba člověka v závislosti na hladině alkoholu v krvi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Zdroj: STRAUS, J.: Prodloužení reakční doby v závislosti na hladině alkoholu. Kriminalistika, roč. 42, č. 3.