Inscenace jednoho z nejvýznamnějších současných polských režisérů Krystiana Lupy zahájí 7. září další ročník Mezinárodního festivalu Divadlo v Plzni. "Lupa se na festival vrací po 20 letech, opět v tandemu s osobností, s níž je bytostně spjat, tedy s Thomasem Bernhardem. Uvede dramatizaci jeho románu Mýcení," uvedla ve čtvrtek členka dramaturgické rady festivalu Dora Víceníková.

Drama se odehrává při pohřební hostině, u jedné večeře a jednoho stolu. Režisér Lupa je ale pojednává jako velkolepé plátno, rozehrává ho na celém jevišti, používá točnu a velkou stavbu.

Hlavní hrdina se v příběhu po dlouhé době setkává se skupinou svých uměleckých přátel. Ty divák vidí pohledem hrdinových sarkastických komentářů.

Inscenace divadla Teatr Polski z Vratislavi podle pořadatelů patřila k vrcholům loňského festivalu v Avignonu.

Dramaturgové Mezinárodního festivalu Divadlo při výběru zahraničních hostů podle Víceníkové zařadili inscenace od klasiky, reprezentované Hamletem, až po divadla uplatňující inovativní způsoby.

"Zahraniční inscenace spojuje to, že všechny kritickým způsobem promlouvají k dnešku, většinou je to pohled výrazně nelichotivý," uvedla Víceníková. "Pokouší se o reflexi života člověka a doby, ve které žijeme," dodala.

Na festivalu se poprvé v Česku představí přední polský režisér generace třicátníků Krysztof Garbaczewski. Někdejší student Krystiana Lupy přiváží právě Hamleta. Klasická hra ale bude podle Víceníkové pro diváka možná náročnější.

"Pracuje s řadou odkazů, parafrází, používá i jiné textové zdroje. Z hlediště se příběh přelévá do jeviště, ale i do okolních ulic, vše se přenáší prostřednictvím kamer," uvedla.

Lupa i Garbaczewski na festival osobně přijedou, stejně jako jeden z nejprovokativnějších ruských režisérů Kirill Serebrenikov. V inscenaci Gogolova centra adaptuje současnou německou hru Maria von Mayenburga nazvanou (M)učedník na domácí poměry.

Ta prostřednictvím příběhu o školním konfliktu poukazuje na stav ruské společnosti. "Nejistý svět teenagerů, plný výsměchu a šikany, lži a agrese dospělých, autority s pochybnou autoritou. To vše vede k tomu, že škola, stejně jako celá země, nedokáže čelit náboženskému fanatismu a fundamentalismu," uvedla členka dramaturgické rady Kamila Černá.

Na festivalu budou diváci moci zhlédnout i filmovou verzi, jejímž autorem je také Serebrenikov.

Plzeňský divadelní festival potrvá do 14. září a na na šesti scénách dále uvede soubory z Maďarska, Slovenska i domácí divadelníky.

Podle ředitele festivalu Jana Buriana rozpočet činí přibližně deset milionů korun. Většinu pokrývají veřejné zdroje, především ministerstvo kultury.