Vládní ČSSD zaskočil postoj koaličního hnutí ANO. Přestože je podle premiéra Bohuslava Sobotky součástí koaliční dohody z roku 2013 nastavení věkového limitu pro odchod do důchodu, ministr financí Andrej Babiš jej nyní odmítá.

"Prosadili jsme řadu úprav, zrušili jsme druhý pilíř důchodového připojištění coby neúspěšný experiment vlády Petra Nečase. Součástí koaliční dohody však bylo také zastropování věku pro odchod do důchodu. Jsme jediná země Evropské unie, která to nemá," uvedl Sobotka.

Podle něj je namístě ustanovit coby horní hranici věk 65 let, který je únosný jak na sociální úrovni, tak pro státní rozpočet. Sobotka uvedl, že mu přijde absurdní, aby lidé narození v roce 1977 odcházeli do důchodu v 67 letech a lidé narození v roce 2007 dokonce v 72 letech.

"Reakce hnutí ANO nás překvapila. A pro Babiše zase nemůže být překvapení, že zastropování požadujeme, když je to v koaliční smlouvě," dodal Sobotka.

Člen vedení ČSSD a předseda Senátu Milan Štech uvedl, že se řešení problému odchodu do důchodu nedá odsouvat. "Proto navrhujeme hranici 65 let a každých pět let toto číslo přehodnotit podle aktuální délky dožití," řekl Štech.

Podle něj je třeba zároveň motivovat firmy a podnikatele, aby více přispívali na důchodové připojištění zaměstnanců.

Nejmenší vládní strana se v této věci vyjadřuje spíše zdrženlivě. "Myslím, že se to přeceňuje. Zastropování další vlády mohou změnit. Pokusíme se najít kompromis, abychom se kvůli tomu zbytečně nezasekli," uvedl vicepremiér a předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. 

Andrej Babiš se už dříve vyjádřil, že návrh zastropování považuje za populistický krok sociálnědemokratické ministryně Michaely Marksové.

"Do voleb chceme přijít s vlastním návrhem, do té doby návrh ČSSD těžko projde," uvedl.