Kvůli požáru filmových kulis zasahovalo v pátek večer v areálu filmových studií na pražském Barrandově 25 jednotek hasičů a vrtulník. Hořely tam kulisy středověkého městečka. Kromě kulis zasáhl oheň i okolní křoviny. Kolem 20:30 hasiči hlásili, že se jim požár podařilo dostat pod kontrolu.

Na místě bylo i několik sanitek. Záchranáři museli ošetřovat tři hasiče, hlavně kvůli únavě a přehřátí. Jednoho na místě, dva převezli do nemocnice s podezřením na otravu oxidem uhelnatým, řekl ČTK mluvčí pražské zdravotnické záchranné služby Dominik Horn.

Hlášení o požáru dostali hasiči v 17:21, černý kouř byl vidět i kilometry daleko. Na větší ploše hořely dřevěné kulisy. "Kvůli ohni byla uzavřena i nedaleká čerpací stanice pohonných hmot," potvrdila ČTK mluvčí pražských hasičů Pavlína Adamcová. "V čerpací stanici hasiči chladili a vynosili 12 propanbutanových lahví," uvedla dále mluvčí.

Na místě požáru zasahovalo sedm jednotek profesionálních a 17 jednotek dobrovolných hasičů a vojenská cisterna z letiště ve Kbelích.

Policie na webu uvedla, že uzavřela oblast na ploše 500 krát 500 metrů. Natáčí se tam americký seriál Knigthfall o templářích. Hasiči zasahovali na ploše 100 krát 60 metrů, kde stály kulisy, které požár téměř úplně zlikvidoval.

Škody na kulisách připravených pro natáčení amerického historického seriálu policie odhaduje předběžně na 100 milionů korun.

Policie zastavila na žádost hasičů provoz na okolních komunikacích, doplnila policejní mluvčí Andrea Zoulová. Uzavírky se podle ní týkaly zejména frekventované ulice K Barrandovu. Policisté také z místa vykazovali lidi, kteří se přišli na hořící kulisy podívat.

Seriál Knigthfall se měl v připravených kulisách začít natáčet o víkendu. Američané začali seriál pro stanici History Channel točit v Chorvatsku, do Česka se přesunuli v červenci přibližně na pět měsíců.

Příběh se odehrává mezi 13. a 14. stoletím a zachycuje skutečné události, které vedly k pronásledování a pádu templářských rytířů. Natáčet se mělo do prosince třeba na Točníku, v Průhonicích, Doksanech či na Barrandově, kde produkce v několika ateliérech postavila dekorace interiérů a na pozemku barrandovských studií kulisu dobové Paříže. Jejím autorem je filmový architekt Ondřej Nekvasil. Kulisa vznikala deset týdnů a zaplnila 30 tisíc metrů čtverečních.

Ateliéry na Barrandově patří k nejstarším a největším filmovým studiím v Evropě. Na počátku 30. let minulého století je založili bratři Miloš a Václav Havlovi. Ateliéry často využívají filmaři ze zahraničí, nejčastěji z USA, Británie, Francie či Německa.

Z úspěšných domácích filmů se na Barrandově točily například Obchod na korze, Ostře sledované vlaky, Marketa Lazarová, Tři oříšky pro Popelku či Kolja, ze zahraničních to byly mimo jiné Formanův oscarový Amadeus, Lazebník sibiřský, Kletba bratří Grimmů, Mission Impossible - Ghost Protocol či Casino Royale.

Většinovým vlastníkem studia je v současnosti společnost Moravia Steel. Akciová společnost Barrandov Studio podle výroční zprávy zveřejněné ve Sbírce listin loni znásobila zisk na téměř 43,5 milionu korun, o rok dřív vydělala zhruba 12,2 milionu. Výnosy loni firma meziročně zvýšila o víc než třetinu na 582,7 milionu korun. Studio zaměstnává zhruba 150 lidí a hospodaří s vlastním kapitálem za téměř 800 milionů Kč.