Pražští úředníci o místo nepřijdou. Podle ministerstva vnitra jednali správně, když předem nezakázali akci Iniciativy Martina Konvičky na Staroměstském náměstí. Nemohli prý dopředu vědět, jakou podobu bude chystané shromáždění mít. Když ale vše vypuklo, mohli úředníci podle vnitra reagovat rychleji a akci rozpustit hned po jejím začátku.

"Správní orgán reagoval správně a v souladu s judikaturou, která nabádá k tolerování byť kontroverzních akcí s možností akci na místě rozpustit teprve tehdy, když je porušen zákon," napsal v dopise magistrátu ředitel odboru bezpečnostní politiky a prevence kriminality David Chovanec z ministerstva vnitra.

Upozorňuje ale na to, že úředníci mohli spornou akci Iniciativy Martina Konvičky zastavit mnohem dříve. Konvička na výročí srpnové okupace vojsky Varšavské smlouvy předváděl ve středu Prahy inscenovanou invazi teroristů Islámského státu a vyvolal tím značnou paniku.

"Je otázkou, zda nemohl správní orgán reagovat rychleji a shromáždění ukončit již v prvních chvílích celého 'představení', kdy mohl předvídat, jaké dopady může, vzhledem k místu a času shromáždění, tato produkce vyvolat," dodává.

Náměstek ministra vnitra Jiří Nováček redakci potvrdil, že úředníci zákon neporušili. Nicméně se mohli lépe připravit. "Neznamená to, že úředníci postupovali zcela adekvátně a citlivě v souvislosti s aktuální bezpečnostní situací.  Z dostupných informací jsme dospěli k závěru, že úředníci magistrátu se mohli na akci připravit lépe, ukončit dříve a zabránit tak panice," řekl Nováček.

Ministerstvo ale upozorňuje na to, že kdyby pražský magistrát akci zakázal, mohl by se kvůli rozhodnutí dostat k soudu kvůli zásahu do projevu slova.

Pražská primátorka Adriana Krnáčová (ANO) dvakrát kvůli Konvičkově akci změnila názor. Nejdříve za svými úředníky stála, druhý den však prohlásila, že shromáždění měli zakázat, a požaduje, aby odpovědný úředník přišel o práci.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Práci úředníků zjednoduší od 1. listopadu novela shromažďovacího zákona. Ta úřadům umožní po organizátorech akcí požadovat, aby se shromáždění například konalo pouze na určeném místě. Budou také moci omezit dobu trvání akce nebo účastníkům zakázat, aby přišli s maketami zbraní, které vyděsily lidi na Staroměstském náměstí.

Úředníci si i přes kritická slova primátorky stáli celou dobu za svým názorem. "Úřad má nějaké pravomoci a nemůže postupovat jinak tam, kde to zákon neumožňuje. Pořád platí, že nebyl zákonný důvod tu akci zakázat," řekl už před časem Pavel Štefaňák. Obhajuje se také tím, že akce probíhala jako divadlo. "Divadelní představení v rozporu se zákonem nebude, ať se tam bude dít cokoli. Že je podané nevhodnou a nešťastnou formou a může vyvolat paniku, je až druhořadý efekt. Není to ale v rozporu se zákonem," dodal úředník.

Pražští policisté akci vyšetřují jako výtržnictví. Původně organizátory policie podezřívala z šíření poplašné zprávy. Strana zelených na Konvičkovu Iniciativu podala trestní oznámení.