Evropská unie a Turecko budou pokračovat v naplňování dohod ohledně liberalizace vízového styku pro Turky cestující do EU a omezení migračního proudu do unie, řekla v sobotu novinářům šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová. Diplomatka hovořila po schůzce ministrů zahraničí zemí evropské osmadvacítky s tureckým ministrem po evropské záležitosti Ömerem Çelikem. Vztahy Ankary s Bruselem byly v posledním období kvůli zmiňovaným tématům napjatější než v minulosti.

"Z turecké strany jsme dostali ujištění, že Ankara se bude přidržovat uzavřených dohod, zejména pokud jde o řízení toku uprchlíků; z naší strany půjde o liberalizaci vízového styku," řekla Mogheriniová. Neuvedla ovšem, zda EU zruší Turkům víza do konce letošního roku.

ZAHRANIČÍ NA TWITTERU

Zahraniční rubriku Hospodářských novin najdete také na Twitteru.

Mogheriniová se rovněž vyslovila pro posílení dialogu mezi EU a Tureckem, které plánuje navštívit již příští týden spolu s komisařem pro evropskou sousedskou politiku a rozšíření Johannesem Hahnem. "V první řadě musíme hovořit méně o sobě a více společně. Musíme pochopit emoce, které zavládly v tureckém i evropském mínění po (potlačeném) převratu," řekla.

Podle Mogheriniové je třeba s Tureckem projednat také otázky související s právním státem, spravedlivými soudními procesy, svobodou vyjadřování médií či s návrhem na zavedení trestu smrti v Turecku. "Klíčové je, abychom se věnovali všem bodům, neexistuje žádné tabu," uvedla šéfka unijní diplomacie.

Některé členské země EU již dříve vyjádřily obavy z postupu tureckých představitelů po potlačeném červencovém puči.

V EU podle Mogheriniové také panuje shoda na tom, že by měl být obnoven politický dialog týkající se řešení otázky postavení Kurdů. Zakázaná Strana kurdských pracujících vede ozbrojený boj za autonomní Kurdistán od roku 1984 a dosud si její střety s tureckými bezpečnostními složkami vyžádaly na 40 tisíc obětí.

Vztahy mezi Ankarou a Bruselem jsou v poslední době napjatější, a to právě v souvislosti s požadavkem Turecka zrušit vízovou povinnost pro jeho občany cestující do EU. Turecko rovněž vyhrožovalo zrušením migrační dohody o zadržování uprchlíků mířících na evropský kontinent přes turecké území. Prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek opět vyčetl Evropské unii, že Ankaře nepřispěla dohodnutou částkou na náklady spojené se třemi miliony uprchlíků pobývajících na tureckém území.

Ministři zahraničí zemí EU během dvoudenního neformálního jednání v Bratislavě hovořili také o situaci na Ukrajině. Politici se shodli, že naplnění dohod z Minsku je podmínkou vyřešení konfliktu na východě této východoevropské země.