Německo dosáhlo výrazného pokroku při řešení migrace, je přesvědčena německá kancléřka Angela Merkelová. Situace ve Spolkové republice je dnes mnohem lepší než před rokem, řekla ve středu Spolkovému sněmu. Vyjádřila také přesvědčení, že k životu patří změna. Německo podle ní nicméně zůstane Německem s hodnotami, jako jsou demokracie, svoboda či spravedlnost.

"Dnešní situace je mnohem lepší než před rokem, a to pro všechny. Ale ještě toho zůstává hodně, co musíme udělat," uvedla Merkelová ve zhruba půlhodinovém projevu, který poslanci opakovaně ocenili potleskem. "Lidé od nás oprávněně očekávají, že pomůžeme těm, kteří pomoc potřebují, ale také očekávají, že těm, kteří nemají právo zůstat, řekneme: Musíte naši zemi opustit," poznamenala.

Právě nedostatečné vracení uprchlíků do zemí jejich původu považuje kancléřka za jeden z přetrvávajících problémů. Za další označila integraci běženců na pracovním trhu.

Ve výčtu toho, co už naopak Německo, do něhož loni přišlo 1,1 milionu uprchlíků, udělalo, uvedla Merkelová schválení integračního zákona, změnu azylových zákonů, zrychlení azylových procesů nebo rozšíření nabídky jazykových a integračních kurzů pro uprchlíky.

Šéfka německé vlády se dotkla také otázky bezpečnosti, která podle průzkumů zvláště v některých spolkových zemích trápí hodně Němců. "Terorismus není nový problém, který by přišel až s uprchlíky. Protože ale ne každý uprchlík přichází s dobrými úmysly, přijmeme další opatření, abychom posílili veřejnou bezpečnost," nechala se slyšet. Lidé mají podle ní právo požadovat, aby politici udělali pro bezpečnost, co je v jejich silách.

Dohoda EU s Tureckem o migraci by měla být modelem pro podobné smlouvy s africkými zeměmi

Kladně Merkelová hodnotila také migrační dohodu s Tureckem, která by se podle ní měla stát modelem pro další podobné smlouvy - s Egyptem, s Tuniskem nebo s Libyí.

Merkelová je přesvědčena, že migrační dohoda s Tureckem je v zájmu obou stran. Pomáhá uprchlíkům, z nichž většina přichází ze Sýrie a může tak zůstat blíže svému domovu, míní. Zároveň je podle kancléřky nutné finančně pomáhat Turecku, aby situaci zvládalo, a Ankara zase musí bojovat proti převaděčům lidí.

Šéfka německé vlády ocenila, že od jarního uzavření dohody v Egejském moři prakticky neumírají uprchlíci, zatímco předtím jich při snaze dostat se z Turecka do Řecka přicházelo o život velké množství.

V souvislosti s uzavíráním migračních dohod s dalšími státy Merkelová vyzdvihla snahy Evropské unie vyjednat podobný mechanismus také Nigerem a Mali, přes které proudí většina afrických běženců, kteří se posléze snaží dostat do Evropy přes Libyi.

%insert_attachment[64444980] priloha.html%

"Změna je nutnou součástí našeho života," poznamenala Merkelová na závěr svého projevu. Kdo zažil sjednocení Německa v roce 1990, ví podle ní, že změna může být k lepšímu.

Přes všechny změny dnešního světa je přitom podle ní důležité, aby si Německo udrželo své základní hodnoty - svobodu, demokracii, právní stát nebo sociálně-tržní ekonomiku. "To všechno, co jsem právě vyjmenovala, se nezmění. Německo zůstane Německem, se vším, co je nám na něm milé a drahé," uzavřela kancléřka svůj projev.