Výsluhy bývalých vojáků z povolání a příslušníků bezpečnostních sborů možná opět nebudou podléhat zdanění. Sněmovna ve středečním úvodním kole podpořila daňovou novelu poslanců ČSSD a KSČM, jež to předpokládá a týká se i odbytného.

Pokud by norma platila, stát by od příštího roku nedanil rovněž příspěvek na bydlení, který dostávají aktivní vojáci bez služebního bytu.

Vojáci a policisté nesouhlasí se zdaněním výsluh. Po státu chtějí vrátit miliardy - čtěte ZDE

Státní rozpočet by přišel změnami podle předkladatelů nejvýše o 1,5 miliardy korun ročně. Předlohu, která v červenci získala podporu i od vlády, nyní projedná rozpočtový výbor. Bude na to mít měsíc místo obvyklých dvou.

Zdanění výsluh, odbytného a příspěvku na bydlení přinesla širší daňová novela zhruba před pěti lety. Jejím cílem bylo podle tehdejšího ministra financí a nynějšího předsedy opoziční TOP 09 Miroslava Kalouska snížit schodek státního rozpočtu a odstranit různé daňové výhody. Daň činí 15 procent.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Nynější novela má podle předkladatelů zejména "napravit" nahlížení na výsluhy. Podobně jako příspěvek na bydlení je nelze pokládat za příjem ze služebního poměru nebo za součást odměny za vykonanou službu, ale za sociální dávku, uvádějí autoři v důvodové zprávě.

Výsluhy a odbytné se daní od roku 2011. Příspěvky na bydlení vojáků začaly podléhat dani o rok později.