Asi jen zasvěcenci si vzpomenou, že Jana Jabůrková byla v letech vlády Petra Nečase (2010–2013) tiskovou mluvčí ministerstva pro místní rozvoj, a jen o trochu víc z nás si pamatuje, že tutéž funkci vykonávala posléze pro úřednickou vládu Jiřího Rusnoka.

Asi by to nebylo nutné připomínat, kdyby Jana Jabůrková nebyla – podle nových informací – možnou spojnicí v případu policejního prezidenta Tomáše Tuhého, který je v současné době prověřován kvůli podezření, že svého času konspiračním telefonem varoval majitele olomoucké společnosti Tesco SW před připravovanou policejní razií.

Začněme od konce příběhu. Generál Tomáš Tuhý čelí už dva měsíce veřejně vyslovenému obvinění, že minimálně jednou zradil policejní sbor a snažil se pomoci lidem podezřelým ze zločinu. A že se navíc snaží náhle zahájenou "reorganizací policie" zlikvidovat jednotku, která jeho údajnou klientelistickou symbiózu svým vyšetřováním rozkrývá.

Důkazy, které dnes už bývalí šéfové dnes rovněž bývalého Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu a státní zástupci z Olomouce zatím pro svá tvrzení přinesli, jsou v tuto chvíli dost nejasné a nesrozumitelné, nicméně čerstvá zjištění kolem možné role Jany Jabůrkové mohou dodat smysl některým alternativám případu.

Pro orientaci v případu je nutný skok do minulosti. Konkrétně do června 2013, kdy ministerstvo pro místní rozvoj oznamuje podpis smlouvy s olomouckou firmou Tesco SW na provozování počítačového monitorovacího systému za 636 milionů korun.

V ten rok jde o bezkonkurenčně nejdražší smlouvu státní správy s IT společností a o něco později spočítal audit ministerstva financí, že předtím v letech 2011–2013 získala společnost Tesco SW z peněz vydávaných ministerstvem pro místní rozvoj za služby IT 350 milionů korun – třikrát více než druhá společnost v pořadí.

Audit ministerstva financí byl podle informací uniklých nedávno z policejního spisu jedním z důvodů, proč se policie rozhodla v roce 2014 prověřit desítky IT zakázek státní správy, kvůli "podezření na machinace s veřejnými zakázkami ve výši stovek milionů korun".

Aby si zajistili důkazový materiál, rozhodli se detektivové provést 30. září 2014 razii v několika IT firmách v šesti městech zároveň. Jedním z podniků, kam měl směřovat koordinovaný vpád, bylo olomoucké Tesco SW vlastněné blízkými příbuznými bývalého hejtmana kraje Martina Tesaříka (ČSSD).

Jak známo, jednomu z majitelů firmy Davidu Tesaříkovi byl při tehdejší razii zabaven telefon, na němž později policie objevila několik SMS. První, která evidentně navazovala na smazané zprávy předtím, poslal Tesařík na neznámé německé číslo.

"Podařilo se zjistit podrobnosti?" ptá se v ní Tesařík neznámého adresáta. "Můj zdroj ví jen, že si mají zítra přijít pro tatu," přišla mu odpověď z druhého přístroje. Policie později zjistila, že řada dokumentů v Tescu SW byla narychlo před utajeně naplánovanou razií uklizena, byly přeházeny informace v elektronických archivech a ztratilo se několik mobilů, o nichž policie věděla, že je majitelé firmy používali. Jinými slovy – že podezřelé někdo varoval.

Když začala únik o pár týdnů později vyšetřovat Generální inspekce bezpečnostních sborů, narazila – jak sama ve svých dokumentech tvrdí – na hlubokou profesionální konspiraci. Z dodatečně vyžádaných výpisů od provozovatele inspektoři zjistili, že SIM karta, z níž přišlo varování Davidu Tesaříkovi, že si policie přijde pro "tatu" (tedy jednoho z majitelů firmy), se v posledních měsících spojila jen se dvěma dalšími německými čísly, na které poslala a od nichž přijala několik SMS.

Zbývá vám ještě 50 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se