Vláda ve středu schválila novelu stavebního zákona. Novinářům to sdělila ministryně pro místní rozvoj (MMR) Karla Šlechtová (za ANO). Novela má zjednodušit povolovací řízení tím, že bude možné sloučit nyní oddělené uzemní řízení, stavební řízení i posuzování vlivu na životní prostředí (EIA).

Oproti původnímu návrhu se do ní vrátily Pražské stavební předpisy. Změny provedení ve stavebním zákoně se mají promítnout do dalších 44 souvisejících právních předpisů. Novela by měla nabýt účinnosti od poloviny příštího roku.

"Byly tam nějaké úpravy, hlasovali jsme zhruba o sedmi rozporech mezi ministerstvem životního prostředí a dalšími resorty. V našem návrhu bylo, aby veškerá vodní díla byla součástí koordinovaného řízení. Vláda schválila, že budou součástí pouze u některého typu staveb. Nicméně rozhodnout bude muset Poslanecká sněmovna," uvedla Šlechtová.

Do novely se oproti návrhu MMR dostalo také zmocnění Prahy vydávat vlastní stavební předpisy. "Jediný člen vlády, který hlasoval proti, jsem byla já," prozradila ministryně.

Nejzásadnější změnou je sloučení povolovacího procesu do jednoho řízení. Do takzvaného koordinovaného povolovacího řízení by se mělo sloučit nyní oddělené uzemní řízení, stavební řízení i posuzování vlivu na životní prostředí (EIA). To má podle ministerstva výrazně urychlit povolování staveb.

"V úplně původním návrhu jsme měli, že by koordinované řízení bylo povinné. Nicméně v mezirezortním řízení se následně ukázalo, že to bude pouze možnost. My k tomu samozřejmě budeme vydávat prováděcí předpisy," uvedla dále Šlechtová. Zásadní podle ní je, že v případě koordinovaného řízení se veřejnost bude moci vyjadřovat a odvolávat pouze jednou, až v rámci stavebního řízení.

V novele budou také zkráceny lhůty pro podání návrhu na přezkum z nynějších tří let na jeden rok.

Podle Šlechtové novela obsahuje i hlavní principy zákona o liniových stavbách, který vláda dosud neschválila. Liniové stavby jsou například pozemní komunikace či dráhy.

"Ten první návrh jsme zásadně odmítli. Nerespektoval českou legislativu. Takže to, co mělo být principem tohoto zákona, jsme vložili do naší novely. Pokud z ní Poslanecká sněmovna neudělá paskvil, tak bude určitě pozitivní. Příprava liniových staveb se urychlí o dva až tři roky," doplnila Šlechtová.

%insert_attachment[59522200] priloha.html%

Ministerstvo si od novely slibuje také to, že ulehčí drobným stavebníkům.

Umožní například svépomocnou výstavbu u všech typů rodinných domků bez určení zastavěné plochy. Na pozemku rodinného domu nebo domu určeného k rekreaci si bude moci každý postavit bazén nebo skleník pouze na základě jejich umístění bez následného povolování.

Všechny dokumenty územního plánování budou povinně zveřejňovány na internetu, což umožní veřejnosti lepší kontrolu nad celým procesem.

Novelu stavebního zákona měla současná vláda ve svém programovém prohlášení. Původně měla platit už v polovině letošního roku. Nyní MMR mluví o účinnosti od poloviny roku 2017. "Doufám, že se vláda již bude za tento zákon stavět jako celek. A že se zapříčiníme, aby prošel ještě v době mandátu této vlády. Je to její priorita, tak doufám, že to všichni zvládnou," dodala Šlechtová.