S nadsázkou se dá říct, že bývalý prezident Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) František Dohnal bojuje s Poslaneckou sněmovnou i po své smrti. Byť zemřel již v srpnu 2013, nyní sněmovnu poslal do exekuce – tedy přesněji jeho potomci. Důvodem je šest let stará pokuta. Tu kontrolní výbor sněmovny Dohnalovi udělil za to, že výboru nedovolil zkontrolovat hospodaření instituce, kterou vedl.

Zemřel bývalý šéf Nejvyššího kontrolního úřadu František Dohnal. Bylo mu 53 let - čtěte ZDE

Dohnal sice padesátitisícovou pokutu zaplatil, ale současně se obrátil na soud. A ten rozhodnutí sněmovny o pokutě v listopadu 2012 zrušil a přikázal vše projednat znovu. Jenže to sněmovna i přes opakovanou výzvu soudu neudělala a stejně tak nevrátila ani peníze.

"Sněmovna je povinna rozhodnout o žádosti o vrácení přeplatku na pokutě a náhradě nákladů exekuce," stojí v exekučním příkazu, který jí předminulý týden doručil soudní exekutor Jan Krejsta a jejž má redakce k dispozici.

Krejza své náklady vyčíslil zatím na více než dvacet tisíc korun. "Na jednom ze sněmovních účtů byla zablokována částka ve výši 20 146,50 Kč," potvrdil mluvčí sněmovny Roman Žamboch.

Do doby, než sněmovna svoji povinnost splní, může exekutor navíc dávat sněmovně donucovací pokuty ve výši až sto tisíc korun. Ta také – kromě běžného provozu – nemá podle rozhodnutí exekutora nakládat se svým majetkem.

Předsedu sněmovny Jana Hamáčka zpráva o exekuci překvapila. "Samozřejmě jsem věděl, že se tu už několik let táhne spor, ale že je exekuce, slyším poprvé. Vyžádám si od kancléře sněmovny informace, proč kancelář postupovala, jak postupovala," řekl Hamáček.

Dohnalův spor

Válka Dohnala se sněmovnou začala v roce 2009.

Tehdy několik Dohnalových podřízených upozornilo kontrolní výbor sněmovny na to, že Dohnal jako šéf instituce, která má dohlížet na hospodárnost jiných úřadů, utrácí zbytečně.

Sám si například nechává proplácet dva byty v centru Prahy či používá několik aut.

Výbor potom chtěl hospodaření NKÚ hlouběji zkontrolovat, ale Dohnal mu to neumožnil, a dostal proto od něj pokutu 50 tisíc korun.

Dohnal poté stanul i před soudem.

Za to, že neumožnil kontrolu, dostal osmiměsíční podmíněný trest vězení a musel skončit ve funkci.

Mluvčí sněmovny Roman Žamboch případ označil za pouhou mediální hru advokáta Dohnalových Václava Vlka. "Právní zástupce Dohnalovy rodiny nesouhlasí s postupem Poslanecké sněmovny a jejích orgánů v celém případě a podal několik žalob, o kterých ještě nebylo v konečném řízení pravomocně rozhodnuto. Zároveň podal, a to v rozporu s právním řádem, i návrh na zahájení exekuce, proti němuž sněmovna okamžitě podala návrh na její zastavení, o čemž musí rozhodnout soud," řekl.

Žamboch současně dodal, že sněmovna v Dohnalově případu rozhodla – a to usnesením kontrolního výboru počátkem letošního června.

Advokát: Obcházení zákona, ostudné výmluvy

To ale advokát Dohnalových Vlk popírá. "Kontrolní výbor se usnesl, že nemůže věc projednat. To není žádné rozhodnutí, jen obcházení zákona. Soud rozhodl, že dědicové jsou účastníky řízení a mají nárok na projednání věci," reagoval.

A Dohnalovým dal za pravdu i Nejvyšší správní soud. Ten koncem června zamítl všechny námitky sněmovny a potvrdil, že musí o pokutě znovu rozhodnout.

Sněmovna se přitom hájila například tím, že pokutu již odvedla do státního rozpočtu. A rozhodnout o jejím vrácení prý nemůže ani proto, že je již jiným orgánem než ten, který o pokutě rozhodl. V mezičase totiž byly volby a většina poslanců se vyměnila.

"Případné změny personálního složení nemohou mít vliv na existenci povinnosti rozhodnout, stejně jako u jiných správců daně," vyvrátil tyto námitky Nejvyšší správní soud ve svém rozhodnutí 29. června letošního roku. "Ty výmluvy jsou úplně ostudné," poznamenal advokát Vlk.

To, že sněmovna bude muset vrátit i uvedenou pokutu a k tomu i úroky a desítky tisíc na nákladech řízení, je přitom podle Vlka evidentní. "Protože pan Dohnal zemřel v době, kdy pokuta nebyla pravomocná, nemohou to řízení už pravomocně ukončit. Ty peníze stejně budou muset vrátit," poukazuje Vlk.

A proč ji tedy sněmovna nevrátila a nezabránila tak současnému sporu? "Sněmovna peníze dosud nevrátila, protože nebylo skončeno probíhající soudní řízení o vrácení přeplatku pořádkové pokuty," uvedl Žamboch. Přeloženo: protože o vrácení pokuty žádá Dohnalova rodina u soudu, počkáme, jak ten rozhodne.